• WARS i SAWA grają w szachy”  - pilotaż ogólnopolskiego projektu „Edukacja poprzez szachy w szkole”
        • WARS i SAWA grają w szachy” - pilotaż ogólnopolskiego projektu „Edukacja poprzez szachy w szkole”

• 18.10.2013 21:58
        • W Warszawie celem pilotażu jest: wspieranie rozwoju kompetencji kluczowych uczniów, poszerzanie kompetencji zawodowych nauczycieli oraz upowszechnianie wykorzystywania gier logicznych w procesie edukacji formalnej. Do pilotażu zakwalifikowały się 72 szkoły, spośród 175 szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto. Pod koniec drugiego roku realizacji pilotażu, we współpracy z Biurem Sportu Urzędu m.st. Warszawy przeprowadzone zostaną międzydzielnicowe rozgrywki szachowe.

Projekt finansowany jest ze środków samorządowych, przy współudziale Polskiego Związku Szachowego, który zapewni wyposażenie szkół w podstawowy sprzęt szachowy, udostępni uczniom zeszyty ćwiczeń po preferencyjnych cenach oraz upowszechnia informacje o prowadzonych wspólnie działaniach. Kurs doskonalący z metodyki nauczania gry w szachy dla 146 nauczycieli zorganizował samorządowy ośrodek doskonalenia nauczycieli - Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES). Szkolenia dla nauczycieli zakończyły się w maju br., obecnie trwają przygotowania do ewaluacji pilotażu, którą poprowadzi od września nowego roku szkolnego 2013/2014 Akademia Leona Koźmińskiego. Uczelnia przeprowadzi dla dyrektorów i nauczycieli ze szkolnych zespołów ewaluacyjnych cykl warsztatów oraz opracuje metodologię badań. We wrześniu planowana jest również uroczysta inauguracja „szachowego roku szkolnego”.

Joanna Gospodarczyk
          Dyrektor Biura Edukacji