• Profilaktyka zdrowia

    •  

      

      


     2015/2016     ,,PROBLEM Z GŁOWY'' - Tydzień profilaktyki wszawicy 4-10.05.15r.

     Problem wszawicy nie dotyczy jednej szkoły – jest to kwestia ogólnopolska, która pojawia się corocznie, szczególnie po wakacjach, feriach i przerwach świątecznych. Wszawica głowowa nie jest wyłącznie oznaką braku higieny. Szczególnie podatne są na nią dzieci i młodzież, które przebywają w dużych skupiskach typu: żłobek, szkoła, przedszkole, kolonie, obozy itp.

      

     Przypominamy, że w sytuacji zauważenia gnid lub wszy we włosach, należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja. Codzienne, częste czesanie gęstym grzebieniem lub szczotką, związywanie włosów w sytuacjach narażania się na bliski kontakt z innymi osobami (podczas treningów sportowych, zajęć edukacyjnych), częste mycie włosów, przestrzeganie zasad higieny (własne szczotki, grzebienie, spinki ) utrudniają zagnieżdżenie się pasożytów.

      

     Szampony i inne produkty  „przeciwko wszom” nie zabezpieczają przed zakażeniem i nie powinny być używane jako środek zapobiegawczy. Natomiast powinny być stosowane zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu..

      

     Do kuracji bezwzględnie należy użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach. Natomiast gnidy należy mechanicznie ściągnąć z włosów paznokciami.

      

     Po zastosowaniu, grzebienie i szczotki należy umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu. Pościel, ręczniki, wszystkie rzeczy osobiste wszystkich domowników należy uprać. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni  poddać się wszyscy domownicy.

      Podstawową zasadą profilaktyki wszawicy jest systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez rodziców lub opiekunów oraz natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia u wszystkich domowników. O takiej sytuacji rodzice powinni również bezzwłocznie poinformować pielęgniarkę szkolną.

      


      

     Profilaktyka zdrowia

     Programy realizowane w szkole w roku szk. 2014/15

     Termin

     Klasy

     Program

     Uwagi o realizacji

     Wrzesień

     drugie

     Program wczesnego wykrywania wad wzroku

     Badanie przesiewowe wzroku

     Wrzesień/październik

     Pierwsze

     Szóste

     Program wczesnego  wykrywania wad słuchu

     Badanie przesiewowe słuchu – wyniki otrzymali rodzice. Dzieci z nieprawidłowym wynikiem otrzymały zaproszenia do Instytutu Patologii Słuchu.

     Październik

      Drugie

     Program stomatologiczny

     Przegląd zębów przez lekarza stomatologa, wyniki otrzymali rodzice.

     Drugie czwarte

     Program p/miażdżycowy

     Zdrowy styl życia

     Listopad

     Czwarte

     Program ortopedyczny

     Badanie przesiewowe przeprowadzone przez lekarza. Dzieci z nieprawidłowymi wynikami otrzymały skierowania do poradni w celu dalszej diagnostyki.

     Wszystkie

     Bemowskie Dni Dobrego Jedzenia

     Zasady właściwego odżywiania

     Wszystkie

     Akademia czystych rąk

     Nauka prawidłowego mycia rąk. Konkurs ,,Gdzie były i co robiły twoje ręce’’

     Szóste – dziewczęta

     Okres dojrzewania

     Między nami kobietkami

     Grudzień

     Wszystkie

     Niepełnosprawni są wśród nas

     Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych.

     Marzec

     Trzecie

     Bilans zdrowia

     Przeprowadzenie bilansów zdrowia trzecioklasistów

      

      

     Drodzy Rodzice,

          Pragniemy poinformować, iż nasza szkoła uczestniczy w programie „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!”, którego celem jest edukacja na temat kleszczy i chorób odkleszczowych. Program organizowany jest przez Fundację Aby Żyć we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie.

     Kleszcze to pajęczaki, które przenoszą groźne choroby, m.in. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Ich liczba z roku na rok globalnie się zwiększa, a jednocześnie coraz powszechniej występują na terenach miejskich. Badania biologów prowadzone przez Warszawski Uniwersytet Medyczny i Polską Akademię Nauk wskazują na wysokie ryzyko ukąszenia przez kleszcze w popularnych parkach, min. Warszawy (Park Leśny Bemowo, Las Kabacki, Las Bielański).

     Dlatego też Dyrekcja naszej szkoły podjęła decyzję o prowadzeniu działań edukacyjno-informacyjnych w zakresie ochrony zdrowia i profilaktyki  w kierunku chorób przenoszonych przez te pajęczaki. Ufamy, że dzięki  temu uda nam się zapobiec  przypadkom chorób odkleszczowych wśród naszych dzieci.

     W ramach programu „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!”  uczniowie zapoznają się z zasadami profilaktyki chorób odkleszczowych, zdobędą wiedzę na temat miejsc występowania kleszczy i zagrożeń związanych z ugryzieniem przez te pajęczaki,  poznają sposoby przenoszenia się kleszczy na zwierzęta i ludzi oraz zaznajomią się ze sposobami zapobiegania i ochrony przed przenoszonymi przez nie chorobami.

     Zajęcia popularyzujące program będą przeprowadzane w ramach zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej (np. godzina wychowawcza, przyroda, spotkania z pielęgniarką szkolną) zgodnie z aktualnie obowiązującą podstawą programową.

     Więcej informacji na temat programu oraz o samych kleszczach i chorobach odkleszczowych można znaleźć na stronie www.kleszczeinfo.pl.

     Drodzy Rodzice,

     wierzymy, że dzięki Waszemu wsparciu i zaangażowaniu w tę inicjatywę, uda nam się wspólnie osiągnąć cel, jakim jest kształtowanie świadomości i postaw prozdrowotnych wśród uczniów naszej szkoły, a tym samym uświadomić im jak ważną wartością jest zdrowie.