• Twoje dane - twoja sprawa

Zadbaj, by twój telefon był przyjacielem, a nie szpiegiem

Telefon komórkowy czy smartwatch to dziś narzędzia, które oferują nam wiele użytecznych funkcji. Służą nie tylko komunikacji, ale dzięki zainstalowanym na nich aplikacjom także rozrywce, ułatwiają załatwienie codziennych spraw, poruszanie się, wspomagają aktywność fizyczną. Te z pozoru niewinne gadżety, niekiedy – czego nie zawsze jesteśmy świadomi – zbierają o nas bardzo dużo informacji, które bywają zbędne do świadczenia usługi, z której korzystamy. Tymczasem tak być nie powinno, zwłaszcza teraz, gdy do przetwarzania danych osobowych zastosowanie mają przepisy RODO, czyli unijnego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.

SPRAWDZAJ, CZY I JAK JEST DOPEŁNIANY OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

ZWRACAJ UWAGĘ, DO JAKICH DANYCH I FUNKCJI TELEFONU CHCE MIEĆ DOSTĘP APLIKACJA

PAMIĘTAJ, ŻE TYLKO ŚWIADOMA ZGODA JEST WAŻNA I POWINIENEŚ MÓC JĄ WYCOFAĆ W KAŻDEJ CHWILI

UWAŻAJ, BO APLIKACJE SŁUŻĄCE ROZRYWCE MOGĄ USZCZUPLIĆ TWOJE KONTO

ZASTANÓW SIĘ, CZY INFORMACJIAMI O SWOICH OSIĄGNIĘCIACH SPORTOWYCH CHCESZ SIĘ DZIELIĆ ZE WSZYSTKIMI

ŚWIADOMIE KORZYSTAJ ZE SMARTWATCHA, KTÓRY MOŻE WIEDZIEĆ WIĘCEJ NIŻ TELEFON

ZAREZERWUJ CZAS, BY PRZEJRZEĆ JUŻ ZAINSTALOWANE APLIKACJE

NIE MOŻESZ MIEĆ PEWNOŚCI, ŻE TWÓRCA APLIKACJI ZAWSZE WŁAŚCIWIE POSTĘPUJE Z TWOIMI DANYMI

Nie szastaj zdjęciami!

CYFROWE ŚLADY – INFORMACJA RAZ ZAMIESZCZONA W INTERNECIE ŻYJE WŁASNYM ŻYCIEM

W dzisiejszych czasach nasza obecność w sieci wydaje nam się czymś koniecznym. Internet daje zaś poczucie anonimowości, co sprawia, że bardzo chętnie dzielimy się tam informacjami o sobie i innych. W dobie mediów społecznościowych publikowanie informacji jest bardzo łatwe, ale niestety, ich usunięcie – niemal niemożliwe. Dlatego, publikując zdjęcia w Internecie, musimy być w pełni świadomi tego, że gdy je raz udostępnimy, tracimy kontrolę nad późniejszym ich wykorzystywaniem. A to ważne, bo na podstawie zdjęcia można zdobyć wiele informacji o nas i wykorzystać je w różny, nie zawsze dla nas korzystny sposób – przestrzega dr Edyta Bielak-Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

DOSTAŁEŚ DOWÓD OSOBISTY? NIE CHWAL SIĘ TYM W SIECI, BO MOŻESZ STRACIĆ TOŻSAMOŚĆ.

IDZIESZ NA KONCERT? NIE ZAMIESZCZAJ W SIECI ZDJĘCIA BILETU, BO KTOŚ INNY MOŻE PÓJŚĆ NA IMPREZĘ ZA CIEBIE.

WYJECHAŁEŚ W UROCZE MIEJSCE? ZANIM DO SIECI WRZUCISZ FOTOGRAFIĘ STAMTĄD, POMYŚL, CZEGO NA TEJ PODSTAWIE DOWIEDZĄ SIĘ O TOBIE INNI.

ZACHWYCASZ SIĘ SWOIMI DZIEĆMI? ŚWIETNIE, ALE ICH ZDJĘCIA UPUBLICZNIAJ Z ROZWAGĄ, BO TO NIEKIEDY MOŻE STANOWIĆ DLA NICH ZAGROŻENIE.

SPODOBAŁ CI SIĘ KTOŚ NIEZNAJOMY? BEZ JEGO ZGODY NIE PUBLIKUJ JEGO ZDJĘCIA, BO MOŻE OSKARŻYĆ CIĘ O NARUSZENIE DÓBR OSOBISTYCH.

Realizacja programu „Twoje dane – twoja sprawa”

rok szkolny 2014 - 2015

Nasza szkoła  bierze udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Twoje dane – twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”.

Program ten ma na celu promowanie wśród dzieci i młodzieży zasad ochrony danych osobowych, rozwijanie wiedzy i umiejętności w zakresie bezpiecznego funkcjonowania w dobie szybkiego rozwoju nowych technologii oraz zwrócenie uwagi na istotę prawa do prywatności.

Od grudnia 2014r. w klasach 4, 5,6  w czasie godzin wychowawczych, zajęć komputerowych, a także lekcji  języka angielskiego odbywają się zajęcia poświęcone kształtowaniu świadomych i odpowiedzialnych postaw wśród  naszych uczniów. Efektem tych zajęć, oprócz zdobytej wiedzy, są między innymi prezentacje, plakaty, rebusy itp.

Oprócz lekcji  11.02.2015r rozegrana została, dla uczniów klas starszych, na terenie szkoły  gra edukacyjna „Twoje dane – twoja sprawa”. Przedstawiciele każdej klasy odbierali  kartki z zadaniami do wykonania (szyfry, rebusy, pytania) w różnych miejscach szkoły. Realizowali  je  w czasie 4 przerw, we współpracy z koleżankami i kolegami z klasy zgodnie z podaną instrukcją, a wypełnione kartki składali w specjalnej skrzynce  z napisem GIODO.

Uczniowie bardzo angażowali się w rozwiązywanie zadań i wykonali je bardzo dobrze.

Małgorzata Kotowicz

W roku szkolnym 2013/2014, uczniowie klas piątych brali udział w realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych " Twoje Dane Twoja Sprawa - Skuteczna ochrona danych osobowych ". Celem programu było poszerzenie oferty edukacyjnej o treści związane z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności oraz kształtowanie świadomych i odpowiedzialnych postaw wśród uczniów.

Realizacja projektu odbywała się na Godzinach Wychowawczych.

W czasie lekcji piątoklasiści:

• poznali znaczenie pojęcia prywatności,
          • usystematyzowali wiedzę o tym co zaliczyć można do danych osobowych,
          • dowiedzieli się czym są dane osobowe i z jakiego powodu należy je chronić,
          • zyskali wiedzę o tym jakie dane są gromadzone w szkole,  na czym polega ich ochrona i przetwarzanie,
          •  poznali zagrożenia jakie mogą wiązać się z korzystaniem  z internetu, jakich danych nie należy przekazywać za jego pośrednictwem,
          •  dowiedzieli się też czym jest cyberprzemoc i jak sobie z nią radzić.

W przyszłym roku szkolnym planujemy dalsze propagowanie tej wiedzy wśród uczniów naszej szkoły.

Katarzyna Leszczyńska