• Ale to już było...

• Rok szkolny 2021/2022

3 marca - Międzynarodowy Dzień Pisarzy
          Z całym zespołem humanistycznym zapraszamy do upamiętnienia Międzynarodowego Dnia Pisarzy, który przypada 3 marca. Każdą klasę zachęcamy to sporządzenia posteru/plakatu przedstawiającego ulubionego/wybranego pisarza i zamieszczenia go w dniu świętowania na drzwiach swojej sali od strony korytarza. W klasach 1-3 zachęcamy do zapoznania uczniów w tym dniu z wybraną sylwetką pisarza dla dzieci, może to być np. Maria Konopnicka, która jest patronką obecnego roku, albo zupełnie inny pisarz. W klasach 4-8 poloniści podpowiedzą jeszcze ze swojej strony dodatkowe aktywności odnoszące się do wskazanego dnia. Prosimy o fotograficzne upamiętnienie przeprowadzonych działań i przesłanie zdjęć do p. Patrycji Stefańskiej. Niech ten dzień będzie również zachętą do napisania własnego wiersza lub opowiadania. Wasze debiuty literackie chętnie zaprezentujemy na stronie internetowej biblioteki.

Świętujmy razem.
          Zespół humanistyczny

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO | zadanie projektowe w kl. 4-8

„Proszę panią czy proszę pani”? Gdy mamy wątpliwości, kiedy i jak używać niektórych słów, korzystamy ze SŁOWNIKA POPRAWNEJ POLSZCZYZNY. Słownik ten zawiera alfabetycznie ułożone hasła wyrazowe. Znajdziemy w nich, np. informacje dotyczące wymowy wyrazów.

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, sięgnij więc po słownik poprawnej polszczyzny. Otwórz go na przypadkowej stronie i wyszukaj dowolny rzeczownik. Następnie na kartce formatu A4 zaprezentuj wybrane hasło tak, by w omówieniu znalazły się informacje dotyczące znaczenia, odmiany i użycia wyrazu, również w połączeniu z innymi słowami. Nie zapomnij o zanotowaniu przykładowego zdania z wybranym rzeczownikiem.

Na prace czekamy do 25 lutego.

Forma dowolna – pracę możesz wykonać na komputerze lub ręcznie; ważne, by była staranna i czytelna :-).

NAUCZYCIELE JĘZYKA POLSKIEGO

Rok szkolny 2020/2021

Prace uczniów z klasy 6b i 6e wykonane w ramach projektu lekturowego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zachęcamy uczniów klas IV-VIII do wzięcia udziału w projekcie.
          Zadanie polega na przygotowaniu recytacji wiersza lub głośnym przeczytaniu fragmentu prozy. Ważne, aby wybrany tekst był autorstwa polskiego twórcy oraz wpisywał się w tradycję polskiej literatury.

Zadanie należy zrealizować w formie elektronicznej. Nagrane filmiki prosimy przesyłać do nauczycieli języka polskiego. Można to zrobić, np. za pośrednictwem stron internetowych – www.wetransfer.com lub www.transfernow.net/pl/.

Na nagrania czekamy do 25 lutego 2021 roku.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu.

Nauczyciele języka polskiego

28 października uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Wydarzenie to zostało zorganizowane w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom".

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Pod koniec kwietnia w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich uczniowie klas IV-VII wzięli udział w projekcie zorganizowanym przez nauczycieli języka polskiego. Celem tej inicjatywy była popularyzacja czytelnictwa w dobie pandemii.

Uczniowie udowodnili, że czytanie może być przygodą, dzięki której choć na chwilę zapominają o trudnej rzeczywistości.

Konkurs Alfik Humanistyczny odbędzie się 11 grudnia w godz. 13.00 -14.00.

Konkurs w postaci testu jednokrotnego wyboru jest przeznaczony dla uczniów klas IV -VIII.

INFORMACJA O KONKURSIE

Celem ogólnopolskiego konkursu Alfik Humanistyczny jest promocja uzdolnionej humanistycznie młodzieży, popularyzacja literatury, sztuki i kultury języka polskiego oraz rozwijanie zainteresowań i kompetencji osobistych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Zgłoszenia do udziału w konkursie należy kierować do nauczyciela języka polskiego lub bezpośrednio do koordynatora konkursu do 9 grudnia, wpłacając kwotę 10 zł.

Koordynator konkursu,
          Agnieszka Mieszczakowska

Z przyjemnością informujemy, że w

Bemowskim Konkursie Ortograficznym

o "Pióro Burmistrza Dzielnicy Bemowo".

JAKUB KAMIŃSKI z klasy 7a

zdobył III miejsce

w swojej kategorii wiekowej.