• Na czym polega nauczanie dwujęzyczne w szkole?

Nauczanie dwujęzyczne (bilingwalne) polega na nauczaniu przedmiotów zarówno w języku ojczystym, jak i obcym oraz dążeniu do posługiwania się swobodnie w mowie i piśmie dwoma językami: językiem ojczystym i językiem obcym. Zakres stosowania języka obcego jest systematycznie zwiększany do poziomu, który umożliwia swobodną pracę z podstawą programową kształcenia ogólnego z danego przedmiotu w języku obcym. Istotną kompetencją rozwijaną podczas nauczania dwujęzycznego jest też interkulturowość.

CLIL (Content and Language Integrated Learning) to nowoczesna i innowacyjna forma nauczania, zintegrowane nauczanie przedmiotowo – językowe. Opiera się na jednoczesnym przekazywaniu treści z dziedziny nauczanych przedmiotów kształcenia ogólnego i elementów języka obcego. Język obcy staje się nie przedmiotem samym w sobie, lecz instrumentem porozumiewania się na lekcji i zdobywania wiedzy o danym przedmiocie.  Podstawowym wyróżnikiem metody CLIL jest przedkładanie praktycznej nauki języka nad działania teoretyczne. Uczeń poznaje słownictwo z różnych dziedzin, ale także inny sposób opisywania i nazywania zjawisk, a co za tym idzie zyskuje szersze perspektywy poznawcze.

Istotne cechy tej metody to:

- systematyczna praca w parach i grupach,

- dobór ćwiczeń uwzględniających różne typy inteligencji uczniów,

- nauka poprzez różne kanały sensoryczne,

- stosowanie źródeł i materiałów odpowiednich do prowadzenia nauczania zintegrowanego,

- użycie języka obcego i rodzimego w nauczaniu zintegrowanym.

Szkoła prowadząca oddziały dwujęzyczne realizuje nauczanie wybranych przedmiotów w języku obcym nowożytnym, np. języku angielskim, języku hiszpańskim.  Język obcy jest wprowadzany stopniowo, jako drugi język nauczania.

Zajęcia mają przede wszystkim charakter ćwiczeniowy, warsztatowy, co pozwala na praktyczne wykorzystywanie wiedzy teoretycznej. Nauczyciele przedmiotów nauczanych dwujęzycznie dostosowują poziom języka do możliwości grupy. Na lekcji przeważają metody aktywizujące oraz praca w małych grupach. Nowe treści, pojęcia są wizualizowane i ilustrowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii nauczania oraz  związanych z dwujęzycznością: wycieczek, wydarzeń, projektów, konkursów.

Jakie są cele nauczania dwujęzycznego w naszej szkole?

- zrealizowanie podstawy programowej kształcenia ogólnego w szkole podstawowej;

- rozwój kompetencji językowych;

- opanowanie słownictwa specjalistycznego;

- stosowanie języka obcego w sposób automatyczny jako narzędzia poznawczego i komunikacyjnego;

- przygotowanie uczniów do dalszego kształcenia w klasach dwujęzycznych  w szkołach ponadpodstawowych, w dalszej perspektywie do studiów oraz podjęcia pracy;

- osiąganie wysokich miejsc w konkursach przedmiotowych, potwierdzających kompetencje językowe.

Jakie wymagania muszą spełniać kandydaci do oddziału dwujęzycznego?

Uczniowie aplikujący do oddziału dwujęzycznego muszą posiadać świadectwo ukończenia klasy szóstej oraz zobowiązani są do napisania sprawdzianu predyspozycji językowych. Sprawdzian predyspozycji językowych nie sprawdza wiedzy kandydatów, ale odwołuje się do ich szeroko rozumianych umiejętności językowych. Przeprowadza się go w języku polskim, lecz zawiera on również zadania w językach sztucznych, bądź mało znanych. Test nie wymaga znajomości języka obcego, natomiast ma na celu zbadanie umiejętności logicznego myślenia, kojarzenia, zapamiętywania usłyszanych lub zapisanych informacji niezbędnych podczas nauki przedmiotu w języku obcym.