• Bezpieczny Internet

DBI 2018 - szczegóły

W naszej szkole w ramach obchodów DBI:

1. Przygotujemy tablicę informacyjną - gazetki dla uczniów

i rodziców: „ABC bezpieczeństwa i szacunku w sieci”, „Co wie

o tobie twój telefon”, „Bezpieczeństwo informacji w sieci”.
          2. Przeprowadzimy cykl zajęć edukacyjnych w klasach I – III i IV - VII:
          - zajęcia komputerowe „Bezpieczny Internet” w oparciu o filmy edukacyjne „Przygody Plika i Foldera w Sieci”, „Owce w sieci” , „Sieciaki”, „Necio”, publikowane w Internecie scenariusze, materiały; (2 – 3 godz. lekc.)
          - i lekcje informatyki w oparciu o materiały edukacyjne,
          - godzina wychowawcza – „Bezpieczny Internet”, "Jak zadbać

o kulturę szacunku w sieci" z wykorzystaniem przygotowanych

w sieci scenariuszy, audiobooka, zeszytów ćwiczeń, przygotowanych tekstów.
          3. Uczniowie przygotują prezentacje, krzyżówki, broszurki, zaprezentują je na apelu, na lekcjach w klasach młodszych,
          4. Zorganizujemy konkurs szkolny " Bezpieczny Internet".

Bezpieczna Szkoła Cyfrowa

Zapraszamy rodziców do wzięcia udziału w kursie o bezpieczeństwie

w Internecie:

Jak co roku nasza szkoła włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu.

Tegoroczne hasło to "Lepszy internet zależy od Ciebie!"

Bezpieczeństwo w sieci:

1. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z sieci adekwatne do jego wieku, takie jak maksymalny czas spędzany w sieci, serwisy i strony internetowe, które może odwiedzać, sposoby reagowania na niebezpieczne sytuacje.
          2. Umieść komputer w powszechnie dostępnym miejscu w domu. Bądź obok swojego dziecka, kiedy surfuje po Internecie.
          3. Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści, na które trafia w sieci.
          4. Naucz dziecko chronić prywatność.
          5. Przekonaj dziecko, by zawsze konsultowało z Tobą materiały, które publikuje w Internecie.
          6. Chroń komputer dziecka przed niewłaściwymi treściami. Upewnij się, że komputer Twojego dziecka jest chroniony przez program antywirusowy i zaporę sieciową. Korzystaj z programów kontroli rodzicielskiej. Pamiętaj, że żaden program nie zastąpi uwagi rodzica.
          7. Nie narażaj dziecka, publikując bezkrytycznie jego zdjęcia w sieci.
          8. Upewnij się, że Twoje dziecko korzysta z gier adekwatnych do jego wieku.
          9. Naucz dziecko szacunku do innych internautów i przekonaj je, że nawet niewinne żarty potrafią bardzo krzywdzić.

Internet – dużo możliwości, dużo zagrożeń

Nowe technologie dają nam bardzo dużo możliwości, niejednokrotnie jednak wykorzystywane są również do nieuczciwych, szkodliwych,  sprzecznych z prawem praktyk.

Rodzicu:

·        Dostępu do Internetu już nic nie ogranicza, ale nie wszystkie treści dla Twojego dziecka są odpowiednie;

·        Korzystaj z programów kontroli rodzicielskiej, zadbaj o odpowiednie ustawienia filtrowania w swoim systemie operacyjnym i przeglądarce internetowej;

·        Rozmawiaj z dzieckiem na temat niebezpiecznych treści;

·        Naucz swoje dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa i krytycznego podejścia do treści zamieszczanych w Internecie. Bądź jego pierwszym przewodnikiem po świecie Internetu i usług telekomunikacyjnych.

·        Informuj, aby nie krzywdziło innych w sieci i zgłaszało Tobie napotkaną przemoc wobec innych w Internecie. Powiedz dziecku, że zamieszczanie na forach internetowych filmów, zdjęć, treści oczerniających rówieśników może wyrządzić komuś krzywdę.

·        Zwracaj uwagę na aplikacje w urządzeniach mobilnych i czy Twoje dziecko nie korzysta z dostępu do treści niepożądanych w swoim lub jego rówieśników domu;

·        Dowiedz się jak ustrzec dziecko przed zagrożeniami w Internecie na www.bezpieczneinterneciaki.pl

Harmonogram III Bemowskich

Obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu

dla Szkół Podstawowych

Data realizacji: 9.01.2014r. - 12.02.2014r.

Nasza szkoła, już od kilku lat, czynnie uczestniczy w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu.

1.     Ogłoszenie konkursu pt. „Bezpieczna przygoda z Internetem” dla uczniów szkół podstawowych (rozesłanie do szkół podstawowych na Bemowie regulaminów konkursów) – 9 stycznia 2014r.

2.     Dostarczanie przez szkoły prac konkursowych do sekretariatu Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. Jana Pawła II w Warszawie, ul. Górczewska 201 do dnia 31 stycznia 2014 r.

3.     Uroczystość zakończenia konkursu i wręczenie nagród w sali widowiskowej Bemowskiego Centrum Kultury, podczas III Bemowskich Obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu – 12 lutego 2014r.

4.     Warsztaty dla rodziców w Czytelni nr XVII Biblioteki Publicznej Dzielnicy Bemowo – 13 lutego 2014r. – odpowiedzialni jak dotychczas nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 306, ul. Tkaczy 27.