• Profilaktyka zdrowia

,,PROBLEM Z GŁOWY'' - Tydzień profilaktyki wszawicy 4-10.05.15r.

Problem wszawicy nie dotyczy jednej szkoły – jest to kwestia ogólnopolska, która pojawia się corocznie, szczególnie po wakacjach, feriach i przerwach świątecznych. Wszawica głowowa nie jest wyłącznie oznaką braku higieny. Szczególnie podatne są na nią dzieci i młodzież, które przebywają w dużych skupiskach typu: żłobek, szkoła, przedszkole, kolonie, obozy itp.

Przypominamy, że w sytuacji zauważenia gnid lub wszy we włosach, należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja. Codzienne, częste czesanie gęstym grzebieniem lub szczotką, związywanie włosów w sytuacjach narażania się na bliski kontakt z innymi osobami (podczas treningów sportowych, zajęć edukacyjnych), częste mycie włosów, przestrzeganie zasad higieny (własne szczotki, grzebienie, spinki ) utrudniają zagnieżdżenie się pasożytów.

Szampony i inne produkty  „przeciwko wszom” nie zabezpieczają przed zakażeniem i nie powinny być używane jako środek zapobiegawczy. Natomiast powinny być stosowane zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu..

Do kuracji bezwzględnie należy użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach. Natomiast gnidy należy mechanicznie ściągnąć z włosów paznokciami.

Po zastosowaniu, grzebienie i szczotki należy umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu. Pościel, ręczniki, wszystkie rzeczy osobiste wszystkich domowników należy uprać. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni  poddać się wszyscy domownicy.

Podstawową zasadą profilaktyki wszawicy jest systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez rodziców lub opiekunów oraz natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia u wszystkich domowników. O takiej sytuacji rodzice powinni również bezzwłocznie poinformować pielęgniarkę szkolną.

Profilaktyka zdrowia

Programy realizowane w szkole w roku szk. 2014/15

Uwagi o realizacji

drugie

Program wczesnego wykrywania wad wzroku

Badanie przesiewowe wzroku

Wrzesień/październik

Pierwsze

Szóste

Program wczesnego  wykrywania wad słuchu

Badanie przesiewowe słuchu – wyniki otrzymali rodzice. Dzieci z nieprawidłowym wynikiem otrzymały zaproszenia do Instytutu Patologii Słuchu.

Drugie

Program stomatologiczny

Przegląd zębów przez lekarza stomatologa, wyniki otrzymali rodzice.

Drugie czwarte

Program p/miażdżycowy

Zdrowy styl życia

Czwarte

Program ortopedyczny

Badanie przesiewowe przeprowadzone przez lekarza. Dzieci z nieprawidłowymi wynikami otrzymały skierowania do poradni w celu dalszej diagnostyki.

Bemowskie Dni Dobrego Jedzenia

Zasady właściwego odżywiania

Akademia czystych rąk

Nauka prawidłowego mycia rąk. Konkurs ,,Gdzie były i co robiły twoje ręce’’

Szóste – dziewczęta

Okres dojrzewania

Między nami kobietkami

Niepełnosprawni są wśród nas

Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Trzecie

Bilans zdrowia

Przeprowadzenie bilansów zdrowia trzecioklasistów

Drodzy Rodzice,

Pragniemy poinformować, iż nasza szkoła uczestniczy w programie „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!”, którego celem jest edukacja na temat kleszczy i chorób odkleszczowych. Program organizowany jest przez Fundację Aby Żyć we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie.

Kleszcze to pajęczaki, które przenoszą groźne choroby, m.in. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Ich liczba z roku na rok globalnie się zwiększa, a jednocześnie coraz powszechniej występują na terenach miejskich. Badania biologów prowadzone przez Warszawski Uniwersytet Medyczny i Polską Akademię Nauk wskazują na wysokie ryzyko ukąszenia przez kleszcze w popularnych parkach, min. Warszawy (Park Leśny Bemowo, Las Kabacki, Las Bielański).

Dlatego też Dyrekcja naszej szkoły podjęła decyzję o prowadzeniu działań edukacyjno-informacyjnych w zakresie ochrony zdrowia i profilaktyki  w kierunku chorób przenoszonych przez te pajęczaki. Ufamy, że dzięki  temu uda nam się zapobiec  przypadkom chorób odkleszczowych wśród naszych dzieci.

W ramach programu „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!”  uczniowie zapoznają się z zasadami profilaktyki chorób odkleszczowych, zdobędą wiedzę na temat miejsc występowania kleszczy i zagrożeń związanych z ugryzieniem przez te pajęczaki,  poznają sposoby przenoszenia się kleszczy na zwierzęta i ludzi oraz zaznajomią się ze sposobami zapobiegania i ochrony przed przenoszonymi przez nie chorobami.

Zajęcia popularyzujące program będą przeprowadzane w ramach zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej (np. godzina wychowawcza, przyroda, spotkania z pielęgniarką szkolną) zgodnie z aktualnie obowiązującą podstawą programową.

Więcej informacji na temat programu oraz o samych kleszczach i chorobach odkleszczowych można znaleźć na stronie www.kleszczeinfo.pl.

Drodzy Rodzice,

wierzymy, że dzięki Waszemu wsparciu i zaangażowaniu w tę inicjatywę, uda nam się wspólnie osiągnąć cel, jakim jest kształtowanie świadomości i postaw prozdrowotnych wśród uczniów naszej szkoły, a tym samym uświadomić im jak ważną wartością jest zdrowie.