• Z życia świetlicy 2018/2019


    • „Quiz wiedzy o Polsce”

     Tuż przed wakacjami, w czerwcu odbył się konkurs „Quiz wiedzy o Polsce”, w którym wzięło udział 80 uczestników z klas 1 - 5

     Maksymalną liczbę punktów w kategorii klas I – III zdobyli:

     Piotr Regulski 1b

     Liliana Leszczyńska 1d

     Kajetan Kujawa 2b

     Jan Jóźwiak 3c

     Kacper Wierzbicki 3c

     Michalina Dudek 3 c

     W kategorii klas 4 – 5 maksymalną liczbę punktów uzyskał:

     Ksawery Mosing 4b

      Gratulujemy!!!


     ,,Kwiatki na Dzień Matki"

     W świetlicowym konkursie „Kwiatki na Dzień Matki” nagrody zdobyły:

     Ania Krzemińska 3b

     Telimena Witkowska 3b

     Zuzanna Małek 3c

     Gratulujemy!!!


     Eksperymenty w świetlicy


     Zwycięzcy świetlicowego turnieju warcabowego.

     Garulujemy!!!


      


      "Quiz wiedzy o Januszu Korczaku"

     Wyniki świetlicowego konkursu wiedzy o patronie szkoły " Quiz wiedzy o Januszu Korczaku",

     najwyższą liczbę punktów zdobyli:

     Janek Materna 3c

     Jan Jóźwiak z klasy 3c

     Ania Dąbrowska z klasy 2a

     Mateusz Zięmborski uczeń klasy 2a

     Kacper Nowak z klasy 4e

     Gratulujemy!!!


     "Święto Szkoły"


     Dzielnicowy konkurs

     MAM TALENT


     W tym roku szkolnym dla Oliwki udało się zebrać 450 kg. plastikowych nakrętek. Dziękujemy za zaangażowanie i wspólne pomaganie.


     28 maja 2019 r. troje wychowanków świetlicy - uczniów z klasy IIIb - wzięło udział w Dzielnicowym Konkursie Polonistycznym „Od słowa do słowa” zorganizowanym i przeprowadzonym w Szkole Podstawowej nr 357 przy ul. Zachodzącego Słońca 25. Konkursu nie wygraliśmy, ale Karolina, Ania i Maciek weryfikowali swoje humanistyczne zainteresowania w atmosferze świetnej zabawy i zdrowej rywalizacji. Wyrównany poziom uczestniczących w zmaganiach zespołów oraz wspaniałe nagrody dały dzieciom mnóstwo satysfakcji i radości. Nasza reprezentacja pokazała doskonałe umiejętności współpracy i niebywałą integralność jako drużyna. Prezentujemy reportaż zdjęciowy.     Święto Polskiej Niezapominajki w naszej świetlicy     Konkurs "Szansa na sukces"

      

     Kolejny już raz, w naszej świetlicy miał miejsce, cieszący się wielkim zainteresowaniem, amatorski konkurs piosenki „Szansa na sukces”. Uczestnicy konkursowych zmagań wykorzystali tę okazję do zaprezentowania swoich  umiejętności wokalnych. Występy młodych artystów oceniało Jury oraz niezastąpiona publiczność, która dopingowała swoich faworytów. Po burzliwych obradach komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców i statuetki otrzymali:

      

     I miejsce   Maja Najmark  kl. 3a

     II miejsce  Aleksander Kwiatkowski kl. 1d

     III miejsce  Michalina Remez kl. 1d

     wyróżnienie Kinga Kowalska z kl. 4a

      

     Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani upominkami za zaangażowanie jakie włożyli w przygotowania do swoich występów.


     Spotkanie z ... zawodowym kierowcą

      

     W czasie zajęć świetlicowych, dzieci mają możliwość rozwijania i kształtowania zainteresowań, w tym poznawania specyfiki różnych zawodów i ciekawostek z nimi związanych. Ważnym elementem preorientacji zawodowej, przygotowującej najmłodszych uczniów do planowania swojej przyszłej kariery, są spotkania z przedstawicielami rozmaitych profesji. W marcu gościł u nas zawodowy kierowca, który nie tylko opowiedział świetlikom o swojej pracy, ale także zaprezentował wspaniałą maszynę, czyli ciągnik siodłowy. Kulminacyjnym punktem spotkania było dokładne obejrzenie kabiny kierowcy i możliwość zajęcia miejsca za kierownicą. Dzieci, długo po tej prezentacji, dzieliły się własnymi wrażeniami a niektóre od razu postanowiły, że zostaną kierowcami.

      

      


     "Gniotki" w sali C


     Spacer po okolicy w celu obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie wczesną wiosną połączony z tradycją topienia Marzanny.
      

      

     Konkurs plastyczno - techniczny "Mój pupil"

     Laureaci konkursu:

     Maja Najmark, Natalia Kamola, Olivia Grubbs, Joanna Lompieś

     Emilia Twardowska, Natalia Nowolecka, Zuzanna Daniel

      
      

      


     "Piękna Nasza Polska Cała"

     Uczniowie klasy II d  (sala D) uczęszczający do świetlicy wzięli udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym "Piękna Nasza Polska Cała". W świetlicy zrealizowali 11 zadań, między innymi:

     - dzieci nauczyły się tańca "Polonez", który został zaprezentowany innym świetlikom,

     - recytowały w grupach trzy wiersze patriotyczne,

     - wykonały ciastka z popularnego przepisu z lat 80,

     - przesłały kartki Powstańcom,

     - zorganizowały w świetlicy pokaz mody patriotycznej.


      

     Zajęcia kulinarne - Smakowite gofry


      

     Szaszłykowo - owocowy zawrót głowy z okazji "Dnia Kobiet"


      

     Eksperymenty - kącik małego badacza

      


      

     Zajęcia kulinarne - pizza


      

     "Prezenty walentynkowe"

      


      

     "Walentynkowe przysmaki"

       

               


      

     "Dzień Babci i Dziadka"

     "Dzień Babci i Dziadka" - prezenty

      

      

      


     "Bal karnawałowy"


     "Warsztaty plastyczne z okazji Dnia Babci i Dziadka w DPS Kombatant"


     Jasełka w świetlicy

      


     "Bożonarodzeniowe spotkanie z pensjonariuszami DPS Kombatant"


     „Świąteczna dekoracja bemowskiej choinki”

     Z radością informujemy, że  Antoni Wyrwas z klasy 2c i Kacper Pasik z klasy 2a, którzy w czasie zajęć świetlicowych   
     wykonali prace na konkurs „Świąteczna dekoracja bemowskiej choinki”, otrzymali wyróżnienie organizatora w kategorii do 12 lat.

     Gratulujemy!


     Mikołajkowe pierniczki

      


     Andrzejki

      

     Andrzejki w naszej świetlicy były dniem magicznym, pełnym  radosnych zabaw i wróżb rozwijających zainteresowania obrzędowością i zwyczajami ludowymi. Mnóstwo emocji towarzyszyło wyścigowi bucików i odczytywaniu imion przyszłych żon i mężów za pomocą niewidzialnego atramentu. Dzieci z niezwykłą kreatywnością przekłuwały i odczytywały wróżby z balonów. Poprzez wspólną zabawę dzieci integrowały się, wzmacniały więzi międzygrupowe i fantastycznie się bawiły.

      

      


     Tydzień Zdrowego Jedzenia

      

     W dniach 12 – 18.11.2018 w naszej świetlicy w ramach Tygodnia Zdrowego Jedzenia uczyliśmy się jak się odżywiać, by zachować zdrowie i kondycję. Dzieci ze wszystkich grup poprzez różnego rodzaju działania - naukę piosenek o zdrowych posiłkach, warsztaty kulinarne, rozwiązywanie zagadek dotyczących zdrowej żywności, zajęcia plastyczne, analizowanie składu produktów spożywczych – utrwalały zasady zdrowego odżywiania i poznawały znaczenie wody w naszej diecie. Zajęcia odbywały się w doskonałej atmosferze, zwłaszcza, że towarzyszyła im degustacja różnych zdrowych przysmaków.

      

      

      

      


     Spotkanie z policjantem

      

     W naszej świetlicy odbyło się spotkanie z funkcjonariuszką Policji, która przypominała i utrwalała dzieciom zasady dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym w drodze do szkoły i do domu. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa.

      

      

      


      

     "Dzień Pluszowego Misia"


      

     100 Pozdrowień na 100 - lecie Niepodległości     ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNO_TECHNICZNEGO
     "BUKIET PANI JESIENI"


     W dniu 16 listopada 2018 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczno -techniczny "Bukiet Pani Jesieni"
     Celem konkursu było pobudzenie i rozwijanie wyobraźni oraz aktywności twórczej uczestników, inspirowanej pięknem otaczającej przyrody jesienną porą.
     Na konkurs wpłynęło wiele pięknych prac, za które serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom.


     Laureatkami konkursu zostały:
     - w kategorii klas I - Michalina Remez z klasy I d
     - w kategorii klas II - Natalia Otwinowska z klasy II c
     - w kategorii klas III - Oliwia Odalska z klasy III c

     Serdecznie gratulujemy !!!


     "Śniadanie Daje Moc"

     W naszej świetlicy wiele zajęć poświęcamy propagowaniu zdrowego stylu życia, dlatego 8 listopada z wielkim entuzjazmem przystąpiliśmy do przygotowania "Super Śniadania" w ramach programu "Śniadanie Daje Moc". Pomysł bardzo spodobał się uczniom, którzy pod czujnym okiem wychowawców  przygotowali prawdziwą poranną ucztę dla całej społeczności świetlicowej. W czasie degustacji śniadaniowych smakowitości dzieci przekonały się, że samodzielnie wykonane kanapki z jarzynowych past serowych, jogurtowo-miodowe musli, jabłkowe powidełka czy świeżo wyciśnięty sok owocowy, smakują po królewsku.      


     Warsztaty - "Znaki człowieka - wstęp do projektowania graficznego dla dzieci"

     6 listopada br. w naszej świetlicy odbyły się warsztaty dla czwartoklasistów „Znaki człowieka - wstęp do projektowania graficznego dla dzieci". Celem zajęć było przygotowanie uczniów do świadomego kreowania otaczającej nas rzeczywistości, rozwijanie uważnego patrzenia, rozumienia symboli i przekazów wizualnych. Części teoretycznej towarzyszyły warsztaty plastyczne, w trakcie, których dzieci zaprojektowały logo własnej firmy.


      „Wstążki Niepodległości”

     W październiku wzięliśmy udział w projekcie „Wstążki niepodległości” realizowanym w Polskim Stowarzyszeniu im. Janusza Korczaka z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania  niepodległości przez Polskę. Działania prowadzone były przy współpracy z innymi placówkami, którym bliskie są idee pedagogiki korczakowskiej. W ramach projektu, m.in. malowaliśmy koszulki z wizerunkiem dumnego orła w koronie, wykonaliśmy kartki z okazji Święta Niepodległości, przygotowaliśmy gazetki okolicznościowe oraz popularyzowaliśmy wiedzę o wielkim Polaku - Januszu Korczaku. Dzieci uczestniczyły również w żywej lekcji historii zorganizowanej w Izbie Pamięci DPS „Kombatant”. Spotkały się z uczestniczką Powstania Warszawskiego, która jako dziecko uczestniczyła w obchodach dwudziestej rocznicy odzyskania niepodległości i podzieliła się swoimi wspomnieniami z tego okresu, a także z czasów wojennych. Podsumowanie działań miało miejsce podczas spotkania przedstawicieli wszystkich uczestniczących w projekcie placówek i zakończyło się tworzeniem wspólnego łańcucha z życzeniami dla Polski i przeniesieniem go pod pomnik Janusza Korczaka.

      

      

      

      


     „POLSKA – MOJA OJCZYZNA”

     Tuż przed Świętem Niepodległości zostały ogłoszone wyniki świetlicowego Konkursu Poetyckiego „POLSKA – MOJA OJCZYZNA” zorganizowanym z okazji 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.

     Po analizie zgłoszonych utworów, uwzględniającej wrażliwość poetycką, kreatywność i sprawność językową, komisja konkursowa postanowiła nagrodzić piętnastu uczestników konkursu.

     Lektura dziecięcych utworów pozwala na konkluzję – uczmy się patriotyzmu od dzieci! Ich miłość do ojczyzny jest szczera, prosta, ktoś powie - naiwna, ale taka właśnie być powinna – bezwarunkowa!

     Prezentujemy wiersze młodych poetów (kolejność przypadkowa) w nadziei, że wywołają mnóstwo pozytywnych emocji, skojarzeń
     i prawdziwych wzruszeń.

     Hania Muniowska, IIIC   Moja jedyna Polska

     Ach, moja Polska kochana,

     przeze mnie nigdy nie wydana.

     Dom to wymarzony,

     dla Polaków stworzony.

     Są tu góry, pola, lasy,

     tam można jeździć na wczasy.

     Piękne miasta, miejsca łaski

     otwierają wprost ramiona.

     Kto pomyśli niech zawoła:

     - Witaj Polsko,

     witajcie Polacy – Wielcy Rodacy!

     Polska - miły kraj - myślicie…

     Trzeba sprawdzić, więc…

     na rower i gonicie!

      

     Filip Czerwoniec, IID  Ojczyzna jest najpiękniejsza 

     Ojczyzna jest najpiękniejsza,

     Ojczyzna niepodległa,

     Flaga biało - czerwona

     I orła złota korona.

     Ojczyzna jest ukochana

     W kolorze biało-czerwonym.

     Polska jest najpiękniejsza

     A ja jestem wolny.

      

     Helenka Afrykańska, 8 lat Polska to mój dom

     Kocham Polskę – dom ojczysty

     Piękny, duży i przejrzysty.

     Mieszkam tu od urodzenia.

     Tu chcę spełnić swe marzenia.

     Kraj ten super jest i basta,

     Gdy odwiedzam wsie i miasta.

     Tu flaga biało-czerwona,

     A godło to orzeł a nie jakaś wrona!

      

     Anastazja Walczuk, IID  Moja Polska

     Moja ojczyzna ma na imię Polska

     Ma zielone pola i wysokie góry

     Ma niebieskie morze i Pałac Kultury

     Ma pachnące zioła, kolorowe ptaki,

     Ma wesołe dzieci i czerwone maki.

      

     Ksawery Pątkowski, IIIB  O mojej Polsce

     Zwiedzam Polskę.

     Zaczynam od Zakopanego,

     Tam są wysokie góry.

     W Krakowie jest jama smoka

     I Smok Wawelski.

     A w Warszawie jest Pałac Kultury

     I mój dom.

     W Gdańsku jest morze

     Aż do Szwecji.

     To jest moja Polska!

                    

     Telimena Witkowska, IIIB  Moja Ojczyzna

     Moja ojczyzna o nazwie Polska

     Piękna, dostojna i pełna przyrody.

     Bloki i domy mieszczą się w niej,

     Tylko bocianów w zimie jest mniej.

     A w lecie na plażę jechać chcę!

     Na wiosnę ptaki przylatują,

     Kwiatki kwitną pięknymi kolorami.

     Jesień za to złota, brązowa i czerwona.

     W lesie o tej porze grzybów najesz się dobrze.

     Czasami ciepło, czasem zimno.

     Do pory roku przyzwyczaić się chciej.

                                   

     Wojtek Szeląg, IIIB  Kocham Polskę

     Kocham Polskę za rodzinę,

     Kocham Polskę za to, że się tu urodziłem.

     Kocham Polskę za to, że tu mam swój dom.

     Kocham Polskę za to, że jest taka piękna!

     Polska ma wspaniały herb!

     Kocham Polskę!                   

      

     Szymon Bielerzewski, IIIB  Ojczyzna

     Przyszła Ojczyzna na bal.

     Miała ładną biało-czerwoną sukienkę.

     I piękną miłość.

     Właśnie otworzyła drzwi…

     Ale był szum!       

     Czy to prawda?

     Tak!!!

     To Ojczyzna!

      

     Jagoda Domagała, IVE  Polska, moja ojczyzna

     Polska – tutaj żyję,

     tutaj mieszkam,

     żyć tu będę.

     Mieszkać będę w Niepodległej.

     Sto lat temu z podległej

     w niepodległą się zmieniła,

     przez sto lat aż do teraz

     niepodległa była.

     Czas niepodległości trwa

     i będzie trwał,

     przez następne tysiąc lat.

     Kolejne wieki będą mijały,

     niepodległą Polskę będą oglądały

      

     Mateusz Maraszek, IIB  Polska

     Polska – moja ojczyzna.

     Polska – kraj, który nie kłamie.

     Polska – miejsce wielu wynalazków

     i przykrych zdarzeń.

     Polska nie jest duża ani mała.

     Jest w sam raz!

     A godło Polski? Orzeł biały.

     Polska flaga jest biało-czerwona.

     Powiesz: - Czerwono-biała.

     Błąd!!! To będzie Malta.

     Polska ma swoje prawa.

     Stolicą jest Warszawa.

     Polska nie ma kilku metrów,

     lecz tysiące kilometrów.

     Kocham Polskę!

       

     Maja Najmark, IIIA  Polska – moja ojczyzna

     Polska jest moją ojczyzną.

     Znam Warszawę, Kraków

     a nawet Gdańsk.

     To są miasta polskie.

     Mazury,

     góry,

     Bałtyk,

     Wisła i Odra

     są w sercu moim.

     Tam, gdzie jest miłość.

      

     Natalka Kamola, IVE  Moja ojczyzna – Polska

     Polsko! Ojczyzno moja!

     Jesteś piękna i strojna

     Serce mi bije tak mocno

     Gdy widzę flagę polską.

     Godło Twe - orzeł biały

     Twardszy nawet od skały

     Piękno Twe podziwiam szczerze

     I w Twą siłę zawsze wierzę!

      

     Ania Krzemińska, IIIB  Polska

     Kocham ją za to, że jest wspaniała!

     Biało - czerwone ma kolory.

     Nad nią krąży orzeł biały.

     Orzeł ma koronę złotą.

     Ty już teraz o tym wiesz!

      

     Maja Figurska, IIIA  Polska – moja ojczyzna

     Kwieciem spowita ojczyzna moja

     Zapachem mgieł łąki pokryte

     W kamieniu daty pamiętne wyryte

     Miłością wielką do niej pałam

     Egzamin z patriotyzmu zdałam

      

     Bartek Grot Wyszomirski, IIIC  Ojczyzna

     Polska to mój kraj,

     Ukochany raj.

     Wisła płynie po naszej krainie.

     Odra długa do nas mruga.

     Mazury to miejsce kultury.

     Podhale – tutaj mieszkają Górale.

     Mieszkać tu lubię, bo…

     wiem, że się nie zgubię.

      


     Janusz Korczak nasz patron

      

      

      

     40-lecie Szkoły stało się doskonałą okazją, by przybliżyć uczniom jej historię i krzewić wiedzę o Januszu Korczaku wielkim Polaku i patronie naszej Szkoły. Przez cały październikowy tydzień świetlicowe dzieci poznawały jego życie i twórczość. Biografia Korczaka zwanego Starym Doktorem, to opowieść o świetnym publicyście, wspaniałym pedagogu i dobrym człowieku, który może być inspiracją dla całej społeczności szkolnej. Nasi milusińscy pięknie zaangażowali się w „zajęcia korczakowskie”. Najpierw obejrzeli różne zdjęcia patrona a następnie namalowali galerię jego portretów. Prezentacja multimedialna przybliżyła historię życia Korczaka i odpowiedziała na wiele pytań dzieci związanych z Domem Sierot. Wiele wzruszeń towarzyszyło dzieciom w czasie nauki ballady „Stary Doktor” a także wtedy, gdy czytały fragmenty pamiętników oraz książek „Król Maciuś I” i „Kajtuś Czarodziej” Janusza Korczaka. Z ogromną ciekawością spotkały się zajęcia dotyczące praw dziecka i zasad obowiązujących w Domu Sierot, które głosił i wdrażał nasz wybitny Patron. Dzieci chciały w szczegółach dowiedzieć się jak działał sąd koleżeński i na czym polegało prawo do bójek. Wspólnie przeczytaliśmy także pięknie ilustrowaną, refleksyjną książkę opowiadającą o dzieciach z Domu Sierot – „Pamiętnik Blumki” Iwony Chmielewskiej.

     Tydzień Korczakowski jest za nami, ale mamy nadzieję, że idee Człowieka o Wielkim Sercu, który nad wszystko umiłował dzieci, którego życiowym wyborem było traktowanie dziecka z szacunkiem i powagą, głęboko się w nas zakorzenią i będą czule pielęgnowane.

      

      

       

      

      


     PASOWANIE

     11.10.2018r. w świetlicy odbyła się uroczystość „Pasowania na Świetlika” naszych pierwszoklasistów. Piękne powitanie dzieci i ich wychowawców zainicjowało sportowo-rozrywkową imprezę z dawką solidnych emocji. Bo któż pozostanie bierny, gdy odbywa się wyścig w workach. Mnóstwo radości wyzwolił marsz narciarzy, udowadniając, jak ważna jest współpraca w zespole.  W finale pokonanie toru przeszkód z hula hop okazał się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza, że możliwość kontynuowania biegu była uzależniona od szczęścia
     w grze „Papier, kamień, nożyce”. Tu każdy mógł wygrać lub przegrać;-)!!! Po wykonanych zadaniach dzieci złożyły obietnicę przestrzegania świetlikowych zasad i zostały obdarowane pamiątkowymi przypinkami.

      

      

      

      


     Dobre rady na odpady!

     Co to jest recykling? A co to jest segregacja odpadów? Te i wiele innych ważnych tematów związanych
     z ochroną przyrody poruszyliśmy na zajęciach w świetlicy szkolnej. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób i dlaczego należy segregować odpady. W trakcie wspólnej pracy wskazywaliśmy sposoby zmniejszenia ilości generowanych śmieci i podawaliśmy pomysły na ponowne wykorzystanie niektórych odpadów.

     My już wiemy, jakie podejmować działania na rzecz ochrony przyrody, a Ty?


      

     „Kartka dla Powstańca”

     We wrześniu dzieci z naszej świetlicy, z klas: 1- 4 uczestniczyły w akcji „Kartka dla Powstańca”- zorganizowanej przez wrocławską Fundację Sensoria.

     Wyjątkowe życzenia dla niezwykłych ludzi powstały z potrzeby serc. Dzieci bardzo się w tę akcję zaangażowały a przygotowane przez nie kartki z życzeniami dla Powstańców były pięknie wykonane.