• STOP dla hałasu w SP nr 301

- prezentacja projektu edukacyjnego

Cicho_prezentacja.pdf

Apel podsumowujący projekt Stop dla hałasu w SP 301

przygotowany przez uczniów i wychowawców klasy 3a.

„Ograniczaj decybele w dni powszednie i w niedziele”

W ramach akcji „MÓWIMY STOP  HAŁASOWI W SP nr 301”, uczniowie klas 1-3 propagowali walkę z nadmiernym hałasem organizując „Marsz w ciszy”. Plakaty przygotowane przez uczniów świadczą, że dzieci są świadome negatywnych dla zdrowia skutków hałasu.

Poniżej prezentujemy przygotowane przez uczniów hasła dotyczące szkodliwego wpływu hałasu na zdrowie:

Hałas męczy, hałas boli,

hałas myśleć nie pozwoli!

Kto głośno hałasuje,

Temu później słuch szwankuje!

Nie bądź przyjacielem hałasu,

bo stracisz słuch z biegiem czasu!

Hałas to nasz wróg, bo niszczy słuch!

Cisza lepsza jest – pozwala skupić się!

Głowa pracuje, a głos się nie marnuje!

Hałasujesz???? Źle się poczujesz!!!

Głośna muzyka uszy zatyka

i dostajesz bzika.

Drogi kolego,

chroń nas od hałasu złego!

Cisza jest jak plaster dla naszych uszu.

Hałas niszczy Twoje zdrowie,

Nie hałasuj radzę Tobie!

W tym hałasie żyć się nie da!

Nam ciszy i spokoju potrzeba!

Hałasu mniej, uszom lżej!

Jeśli nie masz super słuchu,

Noś aparat w swoim uchu!

„Słuchajcie więc Ciszy, Ciszy się uczcie,

Niej doświadczajcie, Ją rozwijajcie”

/podsumowanie - M. Kwiatkowska/

Hałas towarzyszy społeczności szkolnej cały czas, zwłaszcza w czasie przerw. Mając na uwadze szkodliwy wpływ hałasu na zdrowie dzieci i pracowników Szkoły, postanowiliśmy w ramach działań Samorządu Uczniowskiego podjąć działania profilaktyczne. Projekt ten ma propagować walkę z nadmiernym hałasem.

Zapraszamy do udziału w zajęciach i warsztatach, które będą realizowane w kwietniu. Zachęcamy również do czytania zamieszczanych informacji w tym temacie na stronie internetowej Szkoły.

STOP DLA HAŁASU – USŁYSZ SWOJE MYŚLI

Na początku dekoncentruje i męczy, potem drażni i powoduje wybuchy złości. A w konsekwencji jest efektem gorszych wyników w nauce. Hałas jest jednym z największych problemów w polskich szkołach, który doskwiera zarówno uczniom jak i nauczycielom. Na przerwach między lekcjami jego poziom wynosi nawet 110 dB, czyli zdecydowanie przekracza dopuszczalną normę.

Z badań przeprowadzonych przez Wydział Inżynierii i Badań Budownictwa Uniwersytetu Herriot-Watt w Edynburgu wynika, że z powodu nadmiernego hałasu uczniowie nie słyszą nawet 70% spółgłosek wymawianych przez nauczycieli. Jego poziom w polskich szkołach wyraźnie przekracza ustaloną w przepisach normę akustyczną (PN-87-B/02151/02), wynoszącą 45 decybeli (natężenie powyżej 85 dB uważa się za niebezpieczne). Podczas przerw stopień natężenia dźwięku dochodzi nawet do 110 dB – informują naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. To tyle, ile emituje pracujący młot pneumatyczny.

Pod wpływem hałasu wyraźnie spada koncentracja uczniów i nawet do prawidłowo słyszących dzieci nie dociera część informacji, przekazywanych przez nauczyciela. Dodatkowo gorzej się uczą i mają uboższe słownictwo. Badania audiologiczne potwierdziły także, że szkolny „jazgot „podnosi ciśnienie krwi, co wywołuje u niektórych dzieci niepokój i płacz, u innych zaś wyzwala agresję. Dodatkowo częste przebywanie w nadmiernym hałasie wpływa także na stan zdrowia – może trwale uszkodzić słuch. Po spędzeniu godziny w takich warunkach, aparat słuchu potrzebuje blisko ośmiu godzin odpoczynku, by wrócić do normy.

„Słyszę - program badań słuchu u dzieci. Informator o słuchu”  -  Partnerski projekt Instytutu Fizjologii

i Patologii Słuchu oraz Fundacji Ronalda McDonalda

Samorząd Uczniowski /M. Kwiatkowska/