Menu główne

Z życia świetlicy 2018/2019

Warsztaty - "Znaki człowieka - wstęp do projektowania graficznego dla dzieci".

6 listopada br. w naszej świetlicy odbyły się warsztaty dla czwartoklasistów „Znaki człowieka - wstęp do projektowania graficznego dla dzieci". Celem zajęć było przygotowanie uczniów do świadomego kreowania otaczającej nas rzeczywistości, rozwijanie uważnego patrzenia, rozumienia symboli i przekazów wizualnych. Części teoretycznej towarzyszyły warsztaty plastyczne, w trakcie, których dzieci zaprojektowały logo własnej firmy.

Janusz Korczak nasz patron

40-lecie Szkoły stało się doskonałą okazją, by przybliżyć uczniom jej historię i krzewić wiedzę o Januszu Korczaku wielkim Polaku i patronie naszej Szkoły. Przez cały październikowy tydzień świetlicowe dzieci poznawały jego życie i twórczość. Biografia Korczaka zwanego Starym Doktorem, to opowieść o świetnym publicyście, wspaniałym pedagogu i dobrym człowieku, który może być inspiracją dla całej społeczności szkolnej. Nasi milusińscy pięknie zaangażowali się w „zajęcia korczakowskie”. Najpierw obejrzeli różne zdjęcia patrona a następnie namalowali galerię jego portretów. Prezentacja multimedialna przybliżyła historię życia Korczaka i odpowiedziała na wiele pytań dzieci związanych z Domem Sierot. Wiele wzruszeń towarzyszyło dzieciom w czasie nauki ballady „Stary Doktor” a także wtedy, gdy czytały fragmenty pamiętników oraz książek „Król Maciuś I” i „Kajtuś Czarodziej” Janusza Korczaka. Z ogromną ciekawością spotkały się zajęcia dotyczące praw dziecka i zasad obowiązujących w Domu Sierot, które głosił i wdrażał nasz wybitny Patron. Dzieci chciały w szczegółach dowiedzieć się jak działał sąd koleżeński i na czym polegało prawo do bójek. Wspólnie przeczytaliśmy także pięknie ilustrowaną, refleksyjną książkę opowiadającą o dzieciach z Domu Sierot – „Pamiętnik Blumki” Iwony Chmielewskiej.

Tydzień Korczakowski jest za nami, ale mamy nadzieję, że idee Człowieka o Wielkim Sercu, który nad wszystko umiłował dzieci, którego życiowym wyborem było traktowanie dziecka z szacunkiem i powagą, głęboko się w nas zakorzenią i będą czule pielęgnowane.

PASOWANIE

11.10.2018r. w świetlicy odbyła się uroczystość „Pasowania na Świetlika” naszych pierwszoklasistów. Piękne powitanie dzieci i ich wychowawców zainicjowało sportowo-rozrywkową imprezę z dawką solidnych emocji. Bo któż pozostanie bierny, gdy odbywa się wyścig w workach. Mnóstwo radości wyzwolił marsz narciarzy, udowadniając, jak ważna jest współpraca w zespole.  W finale pokonanie toru przeszkód z hula hop okazał się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza, że możliwość kontynuowania biegu była uzależniona od szczęścia
w grze „Papier, kamień, nożyce”. Tu każdy mógł wygrać lub przegrać;-)!!! Po wykonanych zadaniach dzieci złożyły obietnicę przestrzegania świetlikowych zasad i zostały obdarowane pamiątkowymi przypinkami.

Dobre rady na odpady!

Co to jest recykling? A co to jest segregacja odpadów? Te i wiele innych ważnych tematów związanych
z ochroną przyrody poruszyliśmy na zajęciach w świetlicy szkolnej. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób i dlaczego należy segregować odpady. W trakcie wspólnej pracy wskazywaliśmy sposoby zmniejszenia ilości generowanych śmieci i podawaliśmy pomysły na ponowne wykorzystanie niektórych odpadów.

My już wiemy, jakie podejmować działania na rzecz ochrony przyrody, a Ty?

„Kartka dla Powstańca”

We wrześniu dzieci z naszej świetlicy, z klas: 1- 4 uczestniczyły w akcji „Kartka dla Powstańca”- zorganizowanej przez wrocławską Fundację Sensoria.

Wyjątkowe życzenia dla niezwykłych ludzi powstały z potrzeby serc. Dzieci bardzo się w tę akcję zaangażowały a przygotowane przez nie kartki z życzeniami dla Powstańców były pięknie wykonane.

• Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2
    01-384 Warszawa, ul. Brygadzistów 18