Menu główne

Z życia świetlicy 2017-2018 Godziny pracy Nauczyciele 2017/18 Imprezy i konkursy świetlicowe 2017/2018 Informacje To już było 2016 - 2017 Z życia świetlicy 2015/2016 To już było 2014 - 15 Świetlica - kronika

Świetlica

Z życia świetlicy 2017-2018

 

rok szkolny 2017-2018

 

„NAUCZYCIEL W OCZACH DZIECKA”

Na początku grudnia w świetlicy został rozstrzygnięty konkurs pt. „NAUCZYCIEL W OCZACH DZIECKA”, którego celem było wykonanie z surowców wtórnych postaci wybranego nauczyciela. Uczestniczące w konkursie dzieci wykazały się nadzwyczajną kreatywnością i fantazją - ich lalki wyglądały jak żywe!

Wszystkie dzieła przedstawiające „EKONAUCZYCIELI”  można było podziwiać na wystawie szkolnej, a ich twórcy zostali nagrodzeni za pomysłowość, estetykę wykonania i różnorodność użytych materiałów.  

Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!

   

 


21 i 22 stycznia w Polsce obchodzony jest Dzień Babci i Dziadka.

Co podarować dziadkom i babciom w dniu ich święta?

Z pewnością nie oczekują oni wiele od swoich wnucząt, wystarczy drobny upominek, a najlepiej taki zrobiony własnoręcznie. I my także mamy swoich zaprzyjaźnionych Dziadków, o których pamiętamy. Zatem odwiedziliśmy seniorów z Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”.

A tam podczas warsztatów plastycznych każdy „szkolny wnuczek” wykonał kolorowe serduszko z guzików i podarował obecnym Dziadkom i Babciom. Podczas pracy Babcie służyły pomocą, a Dziadkowie pomysłem i spod rąk dzieci wyszły piękne upominki.

 


Święta Bożego Narodzenia wszystkim kojarzą się z barwną choinką, wymarzonymi prezentami, pierwszą gwiazdką i spotkaniem przy wigilijnym stole - wiedzą o tym także uczniowie świetlicy szkolnej. Podczas uroczystej akademii, w której wzięły udział wszystkie grupy, uczniowie z klas 3F i 3H wprowadzili nas w świąteczny nastrój bogatym programem artystycznym, zaśpiewali kolędy, pastorałki i świąteczne piosenki. Na koniec złożyli wszystkim piękne, płynące z głębi serca życzenia zdrowych i radosnych Świąt.

 

 

 

Święta będą u nas cały rok...

Nadszedł ten czas… po wielu dniach przygotowań jesteśmy gotowi, by odwiedzić pensjonariuszy z Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”. Jest u nas tradycją, że kiedy przychodzi czas Świąt, my, uczniowie świetlicy szkolnej, przygotowujemy przedstawienie bożonarodzeniowe oraz drobne upominki i ruszamy do swoich przyjaciół seniorów. Tam siadamy przy wspólnym stole, śpiewamy kolędy i składamy sobie życzenia. Tak stało się również w tym roku i było to cudowne spotkanie pełne dobrych słów i głębokich wzruszeń.

 


18.12.17 r na zajęciach świetlicowego Koła Kulinarnego dzieci wykonywały świąteczne pierniczki.

Było przy tym dużo radości i zabawy.

Pierniczki przygotowane przez młodych kuchcików nie tylko były smaczne, ale również kolorowe, ciekawe

i zabawne.


Mały miś -

pluszak, pocieszka, przyjaciel nierozerwalnie związany

z dzieciństwem - stał się inspiracją i bohaterem świetlicowego „Dnia Pluszowego Misia”.

Z tej okazji Świetliki miały okazję zaprezentować swoją puszystą maskotkę,  przedstawić jej historię i opowiedzieć

o swoich uczuciach do niej. Gdy już wszystkie misiaczki „zapoznały się” z dziećmi nadszedł czas wspólnej zabawy. Dzieci uczyły się tańca nowoczesnego „Teddy Bear”, rozwiązywały zagadki, zagrały w grę „Wyturlaj misia” oraz przypomniały sobie ulubioną przedszkolną zabawę „Stary niedźwiedź mocno śpi”.

Radości do świętowania było więcej, ponieważ w tym dniu naszą świetlicę odwiedzili uczniowie z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 306 wraz ze swoimi misiami. Dzieci poznały nowe koleżanki i nowych kolegów, z którymi bawiły się przy wesołej muzyce. 

Wszystkim bardzo dziękujemy za radosną, uroczą

i wyjątkowo „misiową” atmosferę.

 

       

      

 


W listopadzie w świetlicy został rozstrzygnięty konkurs poetycki

pt. „Mój przyjaciel zwierz”.  

Celem konkursu było zachęcanie dzieci do rozwijania aktywności twórczej, pogłębianie  zainteresowań poetyckich, uwrażliwienie na potrzeby zwierząt i uświadomienie znaczenia kontaktu człowieka z naturą.

Świat dziecięcych przeżyć, myśli i fantazji zamknął się w wierszach  szczerych i autentycznych, z wątkami odnoszącymi się do osobistych doświadczeń dzieci.

Komisja konkursowa wybrała najlepszy utwór przyznając

I miejsce Julii Kamińskiej z klasy III e

i nagrodziła wszystkich  uczestników konkursu.

Gratulujemy! 

wiersze.pdf


 

Świetlicowe koło kulinarne 

Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej są niewątpliwie mistrzami kuchni.

Swoje umiejętności doskonalą na zajęciach kulinarnych, które cyklicznie prowadzone są w świetlicy szkolnej. Dzieci z zapałem i ogromnym zaangażowaniem przygotowują koktajle, gofry, pyszne, zdrowe sałatki i wiele innych pyszności...

       

 


 

 

W dniach 13-17 listopada w ramach promocji zdrowia i zdrowego stylu życia nasza świetlica aktywnie włączyła się w szkolną kampanię „Tydzień Dobrego Jedzenia”.

Czas ten obfitował w zajęcia edukacyjno - warsztatowe prowadzone we wszystkich grupach wychowawczych. Dzieci poznawały nie tylko zasady zdrowego odżywiania, ale dowiedziały się także o korzyściach zdrowotnych płynących z aktywności fizycznej.

Wychowawcy zmienili się w mistrzów sztuki kulinarnej przygotowując z dziećmi, np.: apetyczną szarlotkę, ryżowe gofry, smakowite jarskie szaszłyki, koktajle owocowo-jogurtowe, zapiekane kanapeczki i wiele innych zdrowych specjałów. Do dziś trwa dyskusja - co było wspanialsze przygotowanie czy degustowanie tych pyszności. Zdania są podzielone…

Z całą pewnością tego rodzaju aktywności sprawiają dzieciom ogromną radość. Doświadczanie samodzielnego krojenia, miksowania, mieszania, komponowania posiłku jest jak akt tworzenia - wciągający i fascynujący. A jak to potem smakuje…


 

Obchodzony w szkole Tydzień Dobrego Jedzenia był nie tylko okazją do promowania zdrowej żywności i propagowania zdrowego stylu życia.

W świetlicy stał się ponadto doskonałym momentem do realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Wybieram wodę” zainicjowanego przez Polskie Towarzystwo Dietetyki oraz Instytut Promocji Zdrowia i Dietoterapii, nad którym honorowy patronat objęło Ministerstwo Zdrowia. Istotą programu jest uświadomienie dzieciom, jak ważną rolę w zachowaniu zdrowia odgrywa prawidłowe nawodnienie organizmu.

W czasie prowadzonych zajęć dzieci nie tylko smakowały wodę i poznały jej znaczenie w zapobieganiu odwodnienia, ale także dowiedziały się jakie jest jej znaczenie w środowisku, gospodarce, przemyśle i rolnictwie oraz poznały sposoby ochrony naturalnych zasobów wodnych.

Posumowaniem realizowanego w świetlicy programu było przedstawienie wystawione przez uczniów klasy  IA pt.: „Świeża woda zdrowia doda”. Nagrodą za uczestnictwo w programie było uzyskanie przez szkołę Certyfikatu „Wybieram wodę”.

 

   

      


 


 

"Warsztat kaligraficzny dla dzieci"

 

 8 listopada nasza świetlica wzięła udział w projekcie pt. "Warsztat kaligraficzny dla dzieci". Uczestniczyli w nim uczniowie z klas pierwszych, drugich i czwartych. Warsztat składał się z krótkiej prezentacji multimedialnej i z części praktycznej. Prezentacja ukazała piękno kaligrafii i historyczne przykłady ręcznego zdobnictwa starych ksiąg i dokumentów. Uczniowie dowiedzieli się także co to jest bibularz, kałamarz, stalówka czy obsadka.

W praktycznej części dzieci uczyły się kaligraficznego pisania liter alfabetu ołówkiem, a następnie podjęły próbę zapisania swojego imienia i nazwiska stalówką i atramentem. Z ogromnym mozołem, często z pomocą języka, dzieci kreśliły literki, na początku koślawe i z kleksami, potem coraz równiejsze

i staranniejsze.

Po tych zajęciach śmiało możemy powiedzieć, że sztuka kaligrafii wymaga wielkiej precyzji, uczy cierpliwości i wyrabia sprawność ręki, czyli rozwija ważne kompetencje uczniowskie, więc warto ćwiczyć kaligrafię!

 

 

 

 


„Jesienny deszcz

Koloryt jesiennej szarości, deszcz monotonnie dzwoniący w parapety był inspiracją do zajęć umuzykalniających, które zostały przeprowadzone w grupie „pierwszaków”. Dzieci wspaniale bawiły się parasolkami przy piosence „Jesienny deszcz”, a następnie rytmicznie odtwarzały dźwięk używając prostych drewnianych instrumentów. Atmosferę zajęć najlepiej oddaje reportaż zdjęciowy.

 


 

 

Dzień Ziemniaka

W piątek 27.10.17 w naszej świetlicy obchodziliśmy Dzień Ziemniaka.

Imprezę rozpoczęliśmy w grupach „Krótką bajką o ziemniaku” i zapoznaniem dzieci z historią pojawienia się tego wspaniałego warzywa na naszych stołach. Następnie każda grupa wspólnie z wychowawcą realizowała rożne zajęcia, których tematem przewodnim były ziemniaki. I tak: dzieci wykonały antystresowe gniotki z mąki ziemniaczanej, smażyły placki ziemniaczane, grały

w ziemniaczanego hokeja, zrobiły ziemniaczane zoo czy wreszcie, ze stempli ziemniaczanych, tworzyły przepiękne mozaiki. 

Wszystkie działania sprawiły naszym Świetlikom mnóstwo radości, wyzwoliły ich kreatywność

i aktywność.

     

   

 


 

Spotkanie z Policjantem Wydziału Ruchu Drogowego

W dniu 25.09.2017r. w ramach zajęć świetlicowych, odbyły się w naszej Szkole zajęcia profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na spotkanie został zaproszony policjant pan Artur Lipiec, który spotkał się z uczniami klas I-IV. Policjant opowiadał dzieciom o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach, a w szczególności  omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomniał o konieczności noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz wynikających z tego korzyściach. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, zadawały przy tym dużo pytań. W trakcie zajęć nasi uczniowie obejrzeli krótkie filmiki ze swoim ulubieńcem "Sponge Bobem” i odpowiadały na jego pytania dotyczące bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach drogowych. Dzieci z zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego Gościa.

Dla uczniów naszej Szkoły była to niewątpliwie bardzo ciekawa forma zdobywania i utrwalania wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze. Na koniec zaproszony przez nas pan Policjant opowiedział uczniom jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kartę rowerową. Zajęcia wzbudziły wiele pozytywnych emocji i zakończyły się przy muzyce.

 

 


 

„Dzień Świetlika”

27 września 2017 r., zgodnie z naszą świetlicową tradycją, powitaliśmy i przyjęliśmy pierwszoklasistów do grona Świetlików, wspólnie obchodząc Dzień Świetlika. W obecności pani Kierownik, wychowawców i starszych kolegów maluszki wykazały się  znajomością zasad obowiązujących w świetlicy, bezbłędnie odpowiadając na pytania dotyczące regulaminowego zachowania uczniów. Następnie złożyły uroczyste ślubowanie, obiecując być miłymi, życzliwymi, pomocnymi i wesołymi Świetlikami. Po części oficjalnej przyszedł czas na pełną radości zabawę. Pod czujnym okiem wychowawców dzieci uczestniczyły w zabawnych konkurencjach sportowych, takich jak: „Królewski marsz”, „Co przyniesie kelner?”, „Piłka w górę”, „Spacer z kółeczkiem” i „Butelkowy sprint”.

Uczniowie świetnie się bawili i wzorowo zdali test sprawności.

Po wspaniałej zabawie wszyscy otrzymali drobne upominki.

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2
    01-384 Warszawa, ul. Brygadzistów 18
  • (22) 664 92 46

Galeria zdjęć