• Zajęcia ekologiczne w Czytelni Dzielnicowej na Bemowie dla klasy 0

• 20 listopada klasa 0a wybrała się do Czytelni Dzielnicowej Bemowo na warsztaty ekologiczne, podczas których słuchaliśmy opowieści pt. ,,Gdzieś daleko bajka eko". Dzieci z dużą aktywnością opowiadały o jej treści. Opisywaliśmy czym są odpady, na czym polega ich segregacja i jak ważne jest ich ponowne wykorzystanie. Przypomnieliśmy pojęcie recykling i jakie korzyści dla środowiska są z tym związane. Wskazywaliśmy, do jakich kontenerów wrzucamy szkło, plastiki, papier, odpady zmieszane i bio. Dzieci miały okazję zapoznać się z innymi książkami opowiadającymi o odpadach i ich ponownym wykorzystaniu.

• Spotkanie autorskie z Panią Anną Skowrońską - "Wokół czterech żywiołów - Wiatr"

• Dzień Czystego Powietrza - Zielone wiadomości

W ramach obchodów Dnia Czystego Powietrza uczniowie klas czwartych wzięli udział w spotkaniu z pisarką Panią Anną Skowrońską, która jest autorką, m. in., książek przyrodniczych dla dzieci pt.: "Wiatr", "Woda", "Ziemia", "Ogień". Na ostatnim spotkaniu pisarka zaprezentowała uczniom swoją książkę pt. Wiatr. Podczas prezentacji szczegółowo omówiła, m.in. zjawiska powiązane z wiatrem, rodzaje wiatrów, podróże zależne od wiatru, jak z wiatru zrobić prąd, co to jest zielona energia. Autorka poszerzyła wiedzę dzieci na temat ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu.

• Zajęcia z ekologii w Czytelni Dzielnicowej na Bemowie dla klas piątych

• Podczas zajęć z Panią Katarzyną Bartoszewską – pracownikiem Czytelni Dzielnicowej nr XVII, uczniowie klas piątych mieli okazję pogłębić świadomość na temat tego, jaki jest obecnie stan zanieczyszczenia naszej planety oraz poszukać rozwiązań, które by zaczęły zmieniać, niestety, bardzo niepokojącą sytuację.

Widok pływających ogromnych wysp śmieci o powierzchni nawet dwukrotnie większej niż Stan Texas, zalane ropą oceany, chmury przesiąknięte mikro-plastikiem i wiele, wiele innych faktów przypomniały uczestnikom zajęć, jak bardzo nasza planeta Ziemia potrzebuje działań poprawiających całą sytuację. Obecny stan środowiska, w tym mórz i oceanów, mocno zagraża zarówno ludziom jak i zwierzętom.  Jakie to są zagrożenia? Zajęcia te również to pokazały.

Podczas spotkania padały pomysły, co można wykonać ze zużytych rzeczy, by nie kupować rzeczy nowych. Jest to przecież jeden ze sposobów na ograniczanie odpadów. Wspólnie z uczniami Pani Katarzyna omówiła ZASADĘ 5R, czyli pięciu kroków do bycia ZERO WASTE. Przypomnijmy w skrócie, co w sobie zawiera ta zasada: 1. Refuse, czyli ODMAWIAJ; 2. Reduce, czyli OGRANICZAJ; 3. Reuse, czyli UŻYJ PONOWNIE; 4. Recycle, czyli SEGREGUJ ŚMIECI; 5. Rot, czyli KOMPOSTUJ.

• Zielone wiadomości z biblioteki szkolnej

• „WARSZTATY EKOLOGICZNE DLA NAJMŁODSZYCH”

Październik to miesiąc, w którym realizujemy  projekt pt. „WARSZTATY EKOLOGICZNE DLA NAJMŁODSZYCH”.  Spotkania odbywają się, na zmianę,  w sali grupy 0a oraz w czytelni… a potem miejscem naszych spotkań, mamy nadzieję, będzie Ekopracownia 😊

Nasze warsztaty to zajęcia obejmujące różnorodne działania, takie jak, np.: tworzenie makiety lasu, poznawanie zwierząt charakterystycznych dla tego ekosystemu, ciekawostek o nich, dzielenie się własnymi przeżyciami z wycieczek do lasu, rozmowy o roli i znaczeniu lasów dla wszystkich istot żyjących, uwrażliwianie na przyrodę, przez czytanie wierszy o tematyce ekologicznej – ekopoczytanki, przeglądanie albumów i książek przyrodniczych, słuchanie leśnych piosenek oraz quizy.