- Rok szkolny 2024/2025
- Zielone wiadomości
- To już było.. rok szkolny 2023/2024
- To już było.. rok szkolny 2022/2023
- To już było.. rok szkolny 2021/2022
- To już było.. rok szkolny 2020-2021
- To już było.. rok szkolny 2019/2020
- To już było.. rok szkolny 2018/2019
- KONKURSY
- Dzień Kropki
- Akcja - Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny
- Światowe Dni Origami w SP nr 301
- Bezpieczny Internet
- STOP dla hałasu w SP nr 301
- Tydzień zdrowego jedzenia
- Dzielnicowy Konkurs Wiedzy „Z Łukaszem Wierzbickim przez świat”
STOP dla hałasu w SP nr 301
szk. 2017 - 2018
Stop_halasowi.pdf
- prezentacja projektu edukacyjnego
Cicho_prezentacja.pdf
Apel podsumowujący projekt Stop dla hałasu w SP 301
przygotowany przez uczniów i wychowawców klasy 3a.
Hałas towarzyszy społeczności szkolnej cały czas, zwłaszcza w czasie przerw. Mając na uwadze szkodliwy wpływ hałasu na zdrowie dzieci i pracowników Szkoły, postanowiliśmy w ramach działań Samorządu Uczniowskiego podjąć działania profilaktyczne. Projekt ten ma propagować walkę z nadmiernym hałasem.
Zapraszamy do udziału w zajęciach i warsztatach, które będą realizowane w kwietniu. Zachęcamy również do czytania zamieszczanych informacji w tym temacie na stronie internetowej Szkoły.
STOP DLA HAŁASU – USŁYSZ SWOJE MYŚLI
Na początku dekoncentruje i męczy, potem drażni i powoduje wybuchy złości. A w konsekwencji jest efektem gorszych wyników w nauce. Hałas jest jednym z największych problemów w polskich szkołach, który doskwiera zarówno uczniom jak i nauczycielom. Na przerwach między lekcjami jego poziom wynosi nawet 110 dB, czyli zdecydowanie przekracza dopuszczalną normę.
Z badań przeprowadzonych przez Wydział Inżynierii i Badań Budownictwa Uniwersytetu Herriot-Watt w Edynburgu wynika, że z powodu nadmiernego hałasu uczniowie nie słyszą nawet 70% spółgłosek wymawianych przez nauczycieli. Jego poziom w polskich szkołach wyraźnie przekracza ustaloną w przepisach normę akustyczną (PN-87-B/02151/02), wynoszącą 45 decybeli (natężenie powyżej 85 dB uważa się za niebezpieczne). Podczas przerw stopień natężenia dźwięku dochodzi nawet do 110 dB – informują naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. To tyle, ile emituje pracujący młot pneumatyczny.
Pod wpływem hałasu wyraźnie spada koncentracja uczniów i nawet do prawidłowo słyszących dzieci nie dociera część informacji, przekazywanych przez nauczyciela. Dodatkowo gorzej się uczą i mają uboższe słownictwo. Badania audiologiczne potwierdziły także, że szkolny „jazgot „podnosi ciśnienie krwi, co wywołuje u niektórych dzieci niepokój i płacz, u innych zaś wyzwala agresję. Dodatkowo częste przebywanie w nadmiernym hałasie wpływa także na stan zdrowia – może trwale uszkodzić słuch. Po spędzeniu godziny w takich warunkach, aparat słuchu potrzebuje blisko ośmiu godzin odpoczynku, by wrócić do normy.
„Słyszę - program badań słuchu u dzieci. Informator o słuchu” - Partnerski projekt Instytutu Fizjologii
i Patologii Słuchu oraz Fundacji Ronalda McDonalda
Samorząd Uczniowski /M. Kwiatkowska/