• To już było 2014 - 15

    •  

     Witamy w r. szk. 2014 - 2015

      

      


      


      


      


      

      
      


     Dzieci uczęszczające do świetlicy, nie mają czasu na nudę. Systematycznie biorą udział w zabawach ruchowych na świeżym powietrzu. Gdy pogoda na to nie pozwala bawią się w sali, tańcząc, śpiewając, pląsając.

     Zdjęcia przedstawiają zajęcia w sali D, które  zawsze sprawiają dzieciom wiele radości.

        


     W okresie przedświątecznym odbyło się spotkanie dzieci ze świetlicy z artystką ludową, pieśniarką oraz wycinankarką panią Apolonią Nowak,

     która przyjechała z Kłodzka (Kurpie Zielone).

     Prace pani Apolonii znane są na całym świecie. Jedna z nich - Droga Krzyżowa

     stworzona w technice wycinanki - obecnie znajduje się w zbiorach papieskich.

     W czasie spotkania, przy akompaniamencie tradycyjnych kurpiowskich przyśpiewek, odbyły się warsztaty robienia palm wielkanocnych.
     WARSZTATY METALOPLASTYCZNE W NASZEJ ŚWIETLICY

     W marcu, w świetlicy, odbyły się warsztaty metaloplastyczne. Zajęcia dla dwóch grup liczących w sumie 50 dzieci przeprowadziła pani Magdalena.

     Pierwsza grupa dzieci wykonywała wisiorki ze szkła, a druga „drzewka szczęścia” oraz bransoletki. Uczniowie zapoznali się z techniką szlifowania szkła, wykonywania bransoletek z koralików oraz drucianych drzewek zdobionych barwnymi paciorkami. Wykonywane przez siebie ozdoby, dzieci otrzymały, ku swej radości, w prezencie

      


      


     31.03 uczennice klas 2b, 2d oraz 3b odwiedziły, z wielkanocnym przedstawieniem, Pensjonariuszy DPS „Kombatant”. Inscenizacja pt. „Awantura o jajka” wprowadziła wszystkich w radosny wiosenno – wielkanocny okres. Spotkanie upłynęło w przemiłej atmosferze, a aktorki otrzymały gorące brawa oraz zaproszenie do kolejnych odwiedzin.      

      
     Podczas zajęć Świetlicowego Koła Plastycznego dzieci wykonują robótki ręczne: uczą się robić na drutach, wyszywają serwetki. Zajęcia cieszą się popularnością wśród dziewczynek z klas II i III.


     Nadeszła wiosna, więc dzieci z sali G wykonały marzannę, którą następnie wraz z dziećmi z sali F symbolicznie „utopiły” w jeziorze i tym samym pożegnały zimę na rok.


     ZAJĘCIA Z PIERWSZEJ POMOCY

     Nasi uczniowie już wiedzą jak należy udzielić pierwszej pomocy. 12 marca świetlica gościła ratowników medycznych, którzy w profesjonalny sposób udzielili uczniom lekcji jak, dbając o własne bezpieczeństwo, pomóc poszkodowanemu. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób wezwać pomoc, co zrobić, gdy poszkodowany jest nieprzytomny, jak wykonuje się resuscytację czy też kiedy i jak ułożyć rannego w bezpiecznej pozycji. Każdy zainteresowany mógł poćwiczyć zdobyte umiejętności pod okiem zaproszonych gości.

      


     Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

     Z okazji obchodzonego 11 lutego Międzynarodowego Dnia Numeru Alarmowego uczniowie ze świetlicy wzięli udział w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa oraz zasad dzwonienia na numery alarmowe. Dzieci, biorąc udział w zabawach, odgadując zagadki czy rysując plakaty poznawały i utrwalały ważne informacje o numerach ratunkowych i kolejności informacji podawanych w zgłoszeniu.

     Na koniec uczestnicy przeszli przez wszystkie sale, prezentując wykonane plakaty oraz przypominając swoim kolegom i koleżankom zasady korzystania

     z numeru 112.


     ZABAWY NA ŚNIEGU

     Wreszcie spadł wyczekiwany śnieg. Dzieci ze świetlicy doskonale wiedzą jak to wykorzystać! Wspaniale spędzają czas lepiąc bałwany oraz fortyfikacje ze śniegu czy też uczestnicząc w koleżeńskiej bitwie na śnieżki. Dzięki temu czas spędzony w świetlicy mija jeszcze weselej.


     Dnia 4.02.2015 dzieci kl. 1b i 2d gościły Panie Irenę Osowiecką - pensjonariuszkę i Joannę Nogal z DPS „Kombatant”. Pani Irena przeczytała uczniom baśń  pt. "Kot w butach".

     W czasie spotkania odbyły się również zajęcia techniczno – plastyczne. Dzieci wykonały walentynkowe laurki, które wręczyły naszym gościom.      


     PROJEKT- „KORCZAK PRZYJACIELEM DZIECI

     W ramach projektu „Korczak Przyjacielem Dzieci” uczniowie z klasy 3 e zapoznali się z biografią Janusza Korczaka oraz jego poglądami wychowawczymi. Dzieci czytały i omawiały na zajęciach książki jego autorstwa,  takie jak:  ”Król Maciuś I”, „Bankructwo Małego Jacka” czy „Kajtuś Czarodziej”. Ilustrowały obrazki do tekstu, rozwiązywały krzyżówki i zagadki tematyczne.

     Uczniowie zapoznali  się z prawami dziecka, które sformułował Janusz Korczak. Omówili swoje prawa i obowiązki, jakie według własnego przekonania posiadają, a  następnie porównywali zapiski z regulaminem szkoły oraz podstawowymi założeniami Konwencji Praw Dziecka. Opracowali również „List do dorosłych”, który zawierał  prośby nawiązujące do korczakowskich postulatów o prawa dzieci.

     Chętni uczniowie, w ramach częściowego podsumowania, wzięli udział w konkursie plastycznym „Prawa dzieci widziane ich oczami”.


     W ramach Integracji Międzypokoleniowej 18 grudnia uczniowie z klas 1d, 1c i 0 a odwiedzili pensjonariuszy DPS „Kombatant”. Dzieci zaprezentowały tradycyjne Jasełka. Było wspólne  kolędowanie oraz dzielenie się opłatkiem. Na zakończenie uczniowie obdarowali mieszkańców domu własnoręcznie wykonanymi ozdobami choinkowymi – malutkimi czapeczkami św. Mikołaja.

     Bardzo dziękujemy mieszkańcom Domu  za serdeczne przyjęcie oraz mile spędzone przedpołudnie!


     Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, 17 grudnia odbyły się Jasełka świetlicowe. Uczniowie klas Ic, Id, 0a zaprezentowali wszystkim wychowankom świetlicy program artystyczny. Odbyło się wspólne kolędowanie, składanie życzeń, dzielenie się opłatkiem.

     Uroczystość zakończyła się wspólnym, świątecznym poczęstunkiem.

      


     9 grudnia 2014r. w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty organizowane przez

     Instytut Edukacji Pozytywnej pt. „Dzieci ratują gwiazdkę”.

     Uczestniczyły w nich chętne dzieci ze wszystkich grup. Celem spotkania było zaangażowanie w działania grupowe, jak również nauka pomagania i dzielenia się z innymi. Dzieci mogły przekonać się, że nawet mały człowiek może uratować wielkie sprawy. Nauczyły się też, że współpraca jest podstawą działania na rzecz innych.

     Uczestnicy brali udział w  warsztatach, wykorzystujących gry i zabawy dydaktyczne, pod okiem doświadczonych trenerów, a następnie zostali pasowani na oficjalnych członków mikołajowej ekipy ratowniczej.

     Uzyskali również certyfikat potwierdzający ich wkład w uratowanie Gwiazdki.


     Na początku grudnia uczniowie wzięli udział w konkursie „Karta Bożonarodzeniowa” organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy.

     Powstało wiele pięknych prac, które można podziwiać, odwiedzając galerię stworzoną z kart konkursowych w bibliotece przy ul. Konarskiego 6.

     Zachęcamy do oglądania wystawy!


     NA PRZEKÓR NUDZIE!

     „Na przekór nudzie” to kontynuacja wcześniejszego projektu „Mali odkrywcy” wzbogaconego o zajęcia plastyczno - techniczne. Uczniowie wcielają się w rolę wynalazców, odkrywców i artystów, wykorzystując do działania przeróżne materiały, zarówno plastyczne, jak i takie, które są przedmiotami codziennego użytku.

     Dzieci poznają atrakcyjne sposoby spędzania wolnego czasu, dowiedzą się jak można zrobić „coś z niczego” i wykorzystać to w praktyce. Zajęcia przypominają dzieciom, że bez komputera czy telewizji można świetnie się bawić, a najważniejsze jest to, że potrzebują do tego odrobiny wyobraźni i chęci.

     Dzięki temu projektowi dzieciom nuda nigdy nie będzie grozić!


      

     Uczniowie uczęszczający do świetlicy: Paulina Szulborska z kl. 1f, Witold Majewski z kl. 1f, Bartosz Wojcieszek z kl. 1f, Zuzanna Kowalska z kl. 2b, Emilia Hudzik z kl. 3b, Zofia Szachewicz-Zaporska z kl. 3b, Aleksandra Kucińska z kl. 3b, uczestniczyli w Ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. „Psy koty i inne zwierzaki”, organizowanym przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Rodzin w Ustroniu.

     Wśród nadesłanych prawie 2973 prac nagrodzono

     Zuzannę Kowalską z klasy 2b

     w kategorii:  8-12 latki - prace płaskie wykonane z pomocą osoby dorosłej.

     GRATULUJEMY!


     W listopadzie nasze Świetliki kolejny raz gościły w DPS „Kombatant”. Tym razem byli to uczniowie z klas 2c i 3c. Celem wizyty było zwiedzanie Izby Pamięci oraz niesamowicie ciekawa lekcja historii. Uczniowie byli tak zainteresowani i zasłuchani w opowieści Pana Jerzego, że nim się zorientowaliśmy trzeba było wracać.

     Mamy nadzieję, iż takich spotkań będzie więcej!


      

      

     27 listopada w świetlicy szkolnej odbyły się andrzejki.

     Z tej okazji samorząd świetlicy zorganizował wróżby dla uczniów, takie jak: „Serduszko”, "Kolorowo andrzejkowo" czy „Magiczne liczby”. Dziewczynki mogły sprawdzić, jakie imię będzie nosił ich przyszły wybranek, a chłopcy mieli okazję poznać imię swojej ukochanej.

     Oczywiście nie mogło zabraknąć dyskoteki andrzejkowej!

     Uczniowie nie tylko tańczyli przy ulubionej muzyce, ale bawili się również z chustą animacyjną.

     Impreza spotkała się z dużym entuzjazmem uczniów. Wszyscy zmęczeni, ale szczęśliwi i uśmiechnięci wrócili do sal.


      

     Wycieczka do Straży Pożarnej i Dzień Dobrego Jedzenia


     W piątek - 14.11.2014 – w świetlicy szkolnej obchodziliśmy

     DZIEŃ DOBREGO JEDZENIA

     Tego dnia dzieci miały okazję przypomnieć sobie zasady zdrowego jedzenia, dowiedzieć się o niezastąpionej roli wody w życiu każdego człowieka oraz zapoznać się z jej wszechstronnym przeznaczeniem.

     Przez sale świetlicowe przemaszerowała parada „kropelek” połączona z degustacją wody. Dzieci, wraz z paniami, przygotowały zdrowe i kolorowe kanapki oraz pyszną sałatkę owocową. Niektóre wykonały serię energetyzujących ćwiczeń. Przeprowadzone zostały także eksperymenty, dzięki którym można było określić „jak smakuje woda?” oraz takie,  które pozwoliły nieco bliżej zapoznać dzieci z różnymi stanami skupienia cieczy. Dzieci wykonały także kolorowe prace związane z tematem dnia oraz plakaty zachęcające do zdrowego trybu życia. 

     Było mnóstwo zagadek, quizów i dobrej zabawy.

      


     7 października uczniowie klas 2a i 3d odwiedzili Komendę Straży Pożarnej znajdującą się przy ul. Powstańców Śląskich. Dzieci poznały specyfikę pracy strażaka oraz przypomniały sobie wybrane zasady bezpieczeństwa.

     Wycieczka była bardzo ciekawa oraz pouczająca


     8 października, w ramach Integracji Międzypokoleniowej,

      uczniów kl. II  odwiedziła

     pani Irena Osowiecka z DPS „Kombatant.”

      

     Pani Irena przeczytała dzieciom legendę o Smoku Wawelskim


           

     30 września, na szkolnym patio, odbyła się impreza integracyjna Dzień Świetlika.

     Celem spotkania było stworzenie przyjaznej atmosfery, integrowanie grup świetlicowych. Przygotowano zabawy manualne, muzyczno - ruchowe, sportowe. Dzieciom bardzo podobały się tańce na gazecie oraz szaleństwa z chustą Klanzy.

     Kto zmęczył się sportowymi wyczynami, mógł zagrać w grę planszową lub rozwiązać zagadki o tematyce przyrodniczej.

     Wielką atrakcją było malowanie własnego portretu. 

     Po wykonaniu zadań wszystkie dzieci otrzymały odznakę „Super Świetlika” i z dumą wróciły do swoich sal.