• O tym pisaliśmy ...

        •  

           


          Dni Origami w 301

          Każdego roku , w dniach od 24 października do 11 listopada, odbywają się Światowe Dni Origami.

          W tych dniach miłośnicy origami na całym świecie zapraszają do wspólnego świętowania.

          Obchody zaczynają się w dniu urodzin Lilian Oppenhaimer, a kończą Dniem Origami w Japonii, który przypomina o ideii pokoju jako wartości ważnej dla wszystkich ludzi.

          W naszej szkole Dni Origami trwały od 3 do 7 listopada 2014 roku.

          Uczniowie, podczas warsztatów, zapoznali się z ideą święta, poznali historię 12-letniej Sasaki Sadako  oraz legendę tysiąca żurawi.

          Dzieci z klas I – III wykonały przestrzenne modele z kół i kwadratów: kwiaty, żurawie, łódeczki, pudełka i kotyliony niepodległościowe.

          Uczestnicy warsztatów, pod kierunkiem p. A. Kukawskiej, M. Kwiatkowskiej i J. Parmańczuk – Korsak, z wielką ochotą, radością i zaangażowaniem tworzyli papierowe dzieła.

          Obchodom towarzyszyła tematyczna wystawa prac wykonanych przez miłośników składania papieru: dzieci, rodziców i pracowników szkoły.

          Zachęcam do papierowych podróży, gdyż „origami jest sztuką ładu i harmonii, sztuką skupienia, równowagi, aktywną zabawą prowadzącą do własnego poznania…”*

                                                                                                 Anna Kukawska

          *Dorota Dziamska - prezes Polskiego Centrum Origami

           


          Chcemy być zdrowi i uśmiechnięci! W roku szkolnym 2013/2014 nasza szkoła przystąpiła do programu organizowanego przez firmę Carex promującego higienę rąk. Patronem akcji jest Centrum Zdrowia Dziecka.

           Wiemy, że prawidłowe mycie rąk jest niezbędne, by unikać chorób i móc cieszyć się dobrym zdrowiem, i dlatego chętnie włączyliśmy się do tego progamu.

          Już na początku lutego w szkolnych łazienkach pojawiły się instrukcje prawidłowego mycia rąk, a także antybakteryjne mydła, które do naszej szkoły zostały przesłane w ramach programu przez organizatora akcji, firmę Carex.

          W ramach projektu klasy IV na lekcjach przyrody i godzinach wychowawczych poznawały zasady prawidłowej higieny, wypełniały specjalnie do tego celu przygotowane karty pracy.  Każda z klas mogła wziąć  również udział w konkursie „Gdzie były i co robiły twoje ręce” pogłębiającym świadomość zdrowotną i promującym aktywność artystyczną dzieci z naszej szkoły.  

          Świadomość potrzeby prawidłowego dbania o higienę rąk, częste i prawidłowe mycie ich , szczególnie wtedy, gdy narażone są na kontakt z niebezpiecznymi dla zdrowia bakteriami jest bardzo ważna, bo dzięki temu dzieci mniej chorują i mogą uczestniczyć w życiu szkolnym. Serdeczne podziękowania dla Pani Doroty Zawieska, która razem ze swoimi podopiecznymi aktywnie włączyła się do akcji.

                                                                                            Koordynator

                                                                                            Anna Adamik


          „Dzień spędzony ze studentami był bardzo ciekawy. Czekamy na więcej takich dni.” Emil, Julek

          „Wczoraj była niesamowita lekcja. Przyjechali studenci z Gruzji i Wietnamu. (…) Pod koniec zajęć był konkurs. Polegał on na tym, że pokazane przedmioty trzeba było zapamiętać i napisać je na kartce. Zajęcia były bardzo ciekawe i interesujące, bardzo nam się podobały.” Roksana, Sylwia.

          „Podobały mi się te cztery godziny z nimi i to bardzo! Chciałbym, żeby ciągle były takie lekcje.” Emil

          „Levan opowiadał o swoim kraju i zwyczajach. Pokazywał nam wiele wspaniałych i niesamowitych miejsc. Anh pokazała nam swoja bogatą kuchnię i piękne miejsca, w których można odpocząć i zrelaksować się.” Rafał

          „Lekcja wszystkim się podoba, ponieważ poruszamy różne, ważne i ciekawe tematy. Chciałbym, żeby jeszcze kiedyś ta lekcja się powtórzyła.” Tomasz

          „Na tych zajęciach było bardzo ciekawie. Były fajne zabawy.” Kuba

          „Prezentacje były ciekawe, dowiedziałem się dużo o tych krajach…”Jan

          „Prezenterzy byli bardzo mili.” Jan

          „Pokazywali swoje alfabety i superowe zdjęcia z przepięknymi miejscami. Bardzo pouczająca lekcja.” Bartosz

          „Wszystko mi się podobało.” Jakub

          „Prezentacja Anny bardziej mi się podobała. To chyba z powodu mojej pasji do Azji… Gdy patrzyłam na zdjęcia związane z Wietnamem, momentalnie zachciało mi się ( i mojej koleżance) tam polecieć, aby spróbować tamtejszej kuchni ( z wyjątkiem robali. BUEH!).Przy prezentacji pana z Gruzji, miałam ochotę zrobić zdjęcia przepięknych gór… Nie miałam problemów ze zrozumieniem tego co mówią, więc nie mogę doczekać się kolejnych zajęć!” Angelina

          „ Te dwie lekcje były wspaniałe! Były czadowe!” Jan

          „To wszystko było niezwykle ciekawe. Na koniec Pani ucząca języka angielskiego zrobiła nam zdjęcie.”Ola

          „Anna opowiedziała nam bardzo wiele o swoim kraju. Były to bardzo ciekawe zajęcia, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy.” Zuza i Justyna

           „Oboje mówili po angielsku. Niektórych słów nie zrozumiałam, ale było wspaniale. To było niezwykłe przeżycie  spotkać się z nimi i dowiedzieć się trochę o ich zwyczajach.” Julia

          „Lekcje były świetne. Na koniec graliśmy w różne śmieszne gry.” Ola

          „Całej mojej klasie bardzo spodobała się lekcja z obcokrajowcami.” Oliwia

           „Było super!” Julia, Oliwia

          „Bardzo, bardzo zabawnie i podobało nam się to spotkanie oraz prezentacje. Było THE BEST.” Paulina, Alicja

          „Według mnie te lekcje były fajne i pouczające…” Weronika

          „Bawiliśmy się super.” Wiktoria

          „Podobały mi się te trzy godziny lekcyjne.” Julia

          „ Te lekcje były wspaniałe.”Jan

          „Z chęcią odpowiadaliśmy na zadane pytania. Potem zaczęliśmy grać i bawić się. Zabawy ruchowe bardzo nam się podobały. Mamy nadzieję, że takie lekcje będą w naszej szkole częściej.” Monika, Gabrysia


          Mikołajki spędziliśmy w Tesco. Przygotowano dla nas wiele miłych atrakcji, odwiedził nas również Mikołaj.

          Niedawno otrzymaliśmy kolejny prezent. Oto on:

           

          Witam serdecznie,

          Przesyłam poniżej skrót z wydarzenia, jakim była wizyta Państwa klasy w naszym sklepie.

          Kierując się strategią „Wykorzystujemy nasze możliwości do dobrych celów”, w dniu 6 grudnia, zaprosiliśmy uczniów klasy I  Szkoły Podstawowej nr 301 im. gen. Zygmunta Berlinga do Hipermarketu Tesco przy ul. Połczyńskiej w Warszawie, gdzie stworzyliśmy im możliwość rozwoju poprzez zdobywanie nowych doświadczeń i przyjrzenie się z bliska pracy w nowoczesnej sieci handlowej.

          Nasi mali goście w trakcie wizyty mieli możliwość zapoznania się z pracą na stoisku Piekarnia, gdzie każdy uczeń własnoręcznie przygotował swoją mini pizze.

          Następnie dzieci odwiedziły dział DOT/COM i dowiedziały się w jaki sposób realizowane są zamówienia zakupów internetowych.

          Kolejnym etapem wycieczki była rozmowa z dziećmi nt. zdrowego żywienia oraz nt. zmysłów człowieka, sprawdziliśmy działanie zmysłów dzieci poprzez przeprowadzenie podstawowych testów wrażliwości sensorycznej.

          Ostatnim punktem programu była prezentacja nt. owoców egzotycznych, dzieci miały możliwość poznania i spróbowania owoców egzotycznych dostępnych w Tesco.

          Po prezentacji niespodziewanie zjawił się Mikołaj i wręczył dzieciom upominki oraz dyplomy Mały Ekspert Tesco.

          Pozdrawiam serdecznie

          URSZULA SZPARKOWSKA | SPECJALISTA ds. Badań Produktów w Dziale TL&T

           

          Dziękujemy bardzo!

          Uczniowie klasy 1b wraz z wychowawcą

           


          Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w Zielonej Szkole w Serocku, której głównym celem było zintegrowanie grupy.

            Ważnym punktem programu były zabawy i gry terenowe, podczas których uczniowie i nauczyciele mieli okazję lepiej się poznać, pokonać obawy i nieśmiałość, a także sprawdzić się w sytuacji zadaniowej. Wychowawcy wraz z Panią Dyrektor przeprowadzili cykl zajęć o tematyce przyrodniczej, matematycznej i polonistycznej. Czwartoklasiści brali udział w edukacji o drzewie, chętnie obserwowali zmiany w pogodzie, wyznaczali kierunki, zyskali cenne informacje nt. przygotowań zwierząt do zimy. Ponadto uczniowie poznali historię pisma, druku i liczb, a także zapisywali systemy liczbowe na specjalnie przygotowanych tabliczkach.

              Złota polska jesień i piękne okoliczności przyrody sprzyjały aktywnemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Szczególną atrakcją okazały się zajęcia na basenie, rozgrywki sportowe i gry terenowe.

              W pamięci wszystkich na długo pozostaną prezentacje klas, sprzyjające lepszemu poznaniu się, przedstawieniu swoich mocnych stron, a przede wszystkim wszechstronnych zainteresowań.

                Wyjazd zakończył się uroczystym apelem, będącym okazją do podziękowań i wspólnych refleksji. Każdy uczestnik Zielonej Szkoły otrzymał dyplom uznania i słodki upominek.
          W niejednej głowie narodziły się już myśli o kolejnej wspólnej wyprawie….

              Tymczasem dziękujemy wszystkim, którzy choć w najmniejszym stopniu przyczynili się do realizacji tego projektu.

           

          Agnieszka Mieszczakowska


          WYWIAD Z DYREKTOREM SZKOŁY - PANIĄ KRYSTYNĄ OŻYŃSKĄ

           

           

          - Dlaczego wybrała Pani pracę dyrektora?

          - „Przez wiele lat byłam aktywnym nauczycielem i wydaje mi się, że zdobyłam duże doświadczenie. Wierzyłam, że moja praca przekłada się na dobro dzieci, więc pomyślałam, że jako dyrektor mogłabym podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Wykorzystać dla dobra całej szkoły, a nie tylko wybranej grupy uczniów. Poza tym, poprzedni dyrektor tej szkoły zwrócił się do mnie z propozycją objęcia tego stanowiska”.

          - Czy lubi pani swoją pracę?

          - „Tak, aczkolwiek najbardziej lubię pracę nauczyciela, chociaż uważam, że jest to trudny i odpowiedzialny zawód. Rozpoczynając pracę w szkole myślałam o krótkim czasie pobytu w niej, jednakże okazało się, że praca z dziećmi stała się moją pasją”.

          - Co sprawia Pani największą przyjemność w zawodzie?

          - „ Największą przyjemność sprawia mi radość i uśmiech na twarzy uczniów. Cieszę się, że mogę razem z nimi odkrywać świat i czerpać z tego satysfakcję”.

          - Czy Dzień Nauczyciela jest dla Pani ważny?

          - „Tak, ponieważ jest okazją do złożenia podziękowań pracownikom szkoły za ich trudną, odpowiedzialną i wyczerpującą pracę”.

          - Czy udało się Pani spełnić jakieś niezwykłe marzenie?

             - „Może nawet nie jedno, np. skok ze spadochronem. Uważam, ze marzenia można spełniać w każdym wieku, trzeba tylko je mieć i konsekwentnie dążyć do realizacji. Czasem zbieg okoliczności pozwala na ich realizację. Mam taką listę marzeń, z której udało mi się wykreślić już kilka”.

          - O czym Pani teraz marzy?

             - „Marzę o tym, abym mogła spokojniej wypełniać swoje obowiązki związane z pełnieniem funkcji dyrektora, więcej czasu poświęcać uczniom i nauczycielom. Abym miała więcej pieniędzy w budżecie na realizację ogromnych potrzeb naszej szkoły”.

          - Co Pani lubi w naszej szkole?

                            - „Najbardziej lubię, kiedy wszystkim pracownikom zależy na dobrym samopoczuciu naszych uczniów, utrzymaniu porządku i czystości. Podoba mi się, że szkoła podejmuje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i pomocy potrzebującym. Osobiście przeznaczam dużo czasu i wkładam serce, w takie organizowanie życia szkoły, aby podobała się ona naszym uczniom, ich rodzicom, pracownikom i mnie samej. W szkole, w której wszyscy czują się dobrze, nauka i nauczanie staje się przyjemnością”.

          - Jak Pani spędza wolny czas?

                - „Z reguły aktywnie. W czasie wakacji pływam na kajakach, jeżdżę na rowerze, chodzę po górach. Lubię także ciekawe, egzotyczne podróże. Dużą przyjemność sprawia mi też chodzenie do teatru, szczególnie na przedstawienia operowe i baletowe. Jednak od kiedy objęłam funkcję dyrektora szkoły, cierpię na chroniczny brak czasu wolnego.”

          - Jakie lubi Pani książki?

                          - „Najchętniej czytam książki podróżnicze, o tematyce psychologicznej, biografie wielkich, sławnych ludzi”.

          - Czy ma Pani  jakieś zwierzątko? Czy może je Pani określić mianem przyjaciela?

               - „W domu mam pieska, który wabi się Chika. Jest ukochanym przez wszystkich domowników małym yorczkiem. Kiedy wracam do domu, pomaga mi w odstresowaniu całego dnia. Jej poprzedniczka, Sonia, była przygarniętym z podwórka „podrasowanym” owczarkiem. Mieszkała z nami przez 15 lat. Przepłynęła w kajaku wiele polskich rzek i pilnowała sprzętu biwakowego podczas kajakowych wędrówek. Niewątpliwie zasłużyła na miano przyjaciela”

          - Dziękujemy za wywiad.

                                - „Ja też dziękuję. Pozdrawiam wszystkich uczniów”

           

          WYWIAD PROWADZILI: DOMINIKA NARBUT,  ALEKSANDRA REWERSKA,  BARTEK RZĘSISTA


          Nasza szkoła wzięła udział w programie Nauka poprzez zabawę.

           

          Projekt opiera się na kultowym serialu: „Było sobie Życie”, oraz „Był sobie Człowiek” i dotyczy dwóch dyscyplin: Biologia Człowieka i Historia.

           

           

          Wygrani w grze:

          "Było sobie życie"                                                            "Był sobie człowiek"

          1.       Joanna Lazur klasa Vb                                             1. Dawid Gaba klasa Ve

          2.       Łukasz Zieliński klasa Ve                                         2. Jakub Łyś klasa Vd

          3.       Zuzanna Krzyżanowska, klasa Vd                            3. Zofia Zakrzewska klasa Ve

          4.       Huber Demus klasa Vd                                         4. Igor Cegiełkowski klasa Vd

          Anna Adamik - prowadząca rozgrywki

           

           

           

          Dlaczego warto wziąć udział w projekcie?

          Dzieci często uczą się od klasówki do klasówki, nie uświadamiając sobie, że pozyskana wiedza przyda im się w życiu codziennym. Ponieważ najcenniejsza dla dzieci w wieku szkolnym jest właśnie zabawa – chcemy im pokazać, że i tu wiedza znajduje zastosowanie.

          Fundacja Zdrowie, ZwalczNude.pl oraz Hippocampus


           

           

          W prezencie mikołajkowym nasi uczniowie otrzymali w tym roku ogromną porcję dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Artyści cyrkowi zaczarowali nas zwinnością, humorem i programem, który wywoływał salwy śmiechu. Radości nie było końca. Żonglerka, jazda na niesamowitych pojazdach, spacer po linie w wykonaniu mima i balonowe prezenty dla odważnych - to jest to!

          Pięknie dziękujemy Pani Dyrektor za zaproszenie artystów do szkoły.

          Gorąco dziękujemy Rodzicom za pokrycie kosztów występu. Całe przedstawienie sfinansowano z funduszu Rady Rodziców

          Anna Adamik

           


          okazji Święta Niepodległości w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca polską drogę do wolności.

          Program uroczystości przygotowała p. Teresa Fiuk, zaś zaprezentowali go uczniowie z klasy IVA i IIID oraz zaproszeni goście - zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej Nr 150. Znaczenie obchodów 95. Rocznicy Odzyskania Niepodległości podkreślały kotyliony w barwach narodowych przypięte do piersi wszystkich uczniów.

          Mali artyści w prostych słowach opowiedzieli o drodze, którą przeszli Polacy od utraty niepodległości do jej odzyskania i utrwalenia. Całość ilustrowana była pieśniami patriotycznymi wykonanymi przez gości. Usłyszeliśmy pieśni legionowe, pieśni z okresu powstań, a także z czasów I i II wojny światowej. Najważniejsze było jednak przesłanie całej uroczystości:

           „Siła ducha, wiara w ideały, poświęcenie, to wartości, które przyniosły Polsce ostateczne zwycięstwo.

          Dziś żyjemy w niepodległym kraju! Dziś cieszymy się wolnością! Dziś oddajemy cześć przodkom!     Dziś jesteśmy dumnymi Polakami!

          Żywe reakcje publiczności świadczyły o tym, że duch patriotyzmu bliski jest sercu naszej szkolnej społeczności!

          Pani dyrektor Krystyna Ożyńska podziękowała gościom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tej pięknej uroczystości.  

          Teresa Fiuk


          ODYSEJA UMYSŁU 2012- 2013

           

              Odyseja Umysłu to konkurs kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów. Każda drużyna reprezentuje szkołę lub inną placówkę edukacyjną. Drużyna liczy od 5 do 7 osób. Sama jestem członkiem takiej drużyny.

           

                   Przez kilka miesięcy zespół musi stworzyć rozwiązanie swojego problemu i na Eliminacjach Regionalnych zaprezentować je w formie 8- minutowego występu. W naszym problemie chodziło o to, aby stworzyć replikę budowli wybudowanej od 1000 do 1600 r. i pokazać przedstawienie, podczas którego trzy dzieła sztuki zaginą, a dwie osoby wyruszą na ich poszukiwanie. Po odnalezieniu, dzieła zostaną włączone w replikę. Ponadto w przedstawienie mają być wplecione dwie piosenki, którym ma towarzyszyć jakiś układ choreograficzny.

           Oprócz tego drużynę czeka nieznane Zadanie Spontaniczne, które rozwiązuje się w kilka minut. Treść zadania poznajemy tuż przed jego wykonaniem.

           Maskotką Odysei jest szop Omer, to właśnie z nim nasza drużyna ma zdjęcie.

          W tym roku osiągnęliśmy  sukces.

          Z Eliminacji Regionalych, które odbyły się 3 marca przeszliśmy się do następnego etapu- Finału Ogólnopolskiego. Bardzo cieszyliśmy się z tego powodu.

          Finały Ogólnopolskie odbywały się w Gdańsku.

          23 marca rozwiązywaliśmy kolejny problem spontaniczny, a 24 marca zaprezentowaliśmy nasze przedstawienie.

          Zakończeniem programu była gala finałowa, która odbyła się tego smego dnia, co nasz występ. Galę uświetniły występy artystów, byli to min. „Mascow”- mężczyzna układający kostki rubika z zamkniętymi oczami, zespół taneczny, którego układ choreograficzny bardzo mi się spodobał, oraz kilka innych osób.

           Nie udało nam się przejść dalej, ale w naszym problemie i w naszej grupie wiekowej zajęliśmy trzecie miejsce w Polsce.

           Jestem zadowolona, że mogłam wziąć udział w tym programie.

                                                                                                              Julia Witt 5b