• Rehabilitacja ruchowa

• Rehabilitacja ruchowa – prowadzona na terenie szkoły, to zajęcia usprawniające uczniów z dysfunkcją narządu ruchu, posiadających orzeczenie i zalecenia z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.

Cel główny rehabilitacji - osiągnięcie przez ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych możliwie najwyższego stopnia funkcjonowania, jakości życia
          i aktywności społecznej.

Zadania:

1. Dążenie do uzyskania optymalnej sprawności ruchowej poprzez:

- normalizację napięcia mięśniowego,

- wzmocnienie mięśni posturalnych,

- przywrócenie pełnej ruchomości w stawach,

- nauczenie prawidłowej czynności oddechowej,

- podniesienie ogólnej wydolności fizycznej.

2. Wyrównywanie zaburzonych funkcji organizmu:

- niezgrabności ruchowej,

- obniżonych sprawności motorycznych,

- obniżonych sprawności grafomotorycznych,

- obniżenie koordynacji wzrokowo – ruchowej,

- słabej orientacji w przestrzeni i na płaszczyźnie,

- zaburzonej równowagi ciała,

- korygowanie występujących wad postawy.

3. Zachęcanie do aktywnego uczestnictwa ucznia w życiu klasy, szkoły
          i społeczeństwa.

4. Poprawienie samooceny i wiary we własne możliwości poprzez stosowanie pochwał
          i zachęt do wykonywania ćwiczeń.

5. Uświadomienie dziecku odpowiedzialności za własne zdrowie.

Dobór wszystkich ćwiczeń jest indywidualny dla każdego ucznia, zgodny z zasadą od najłatwiejszych do najtrudniejszych oraz uwzględniający jego potrzeby i aktualne możliwości.

Rehabilitacja w naszej szkole

- umożliwia uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi możliwie najlepszy rozwój psychofizyczny, pomimo istniejącej niepełnosprawności. Możliwe jest to dzięki indywidualnym zajęciom rehabilitacyjnym i różnorodnym metodom i środkom pracy.

Rehabilitacja obejmuje stymulację motoryki dużej, motoryki małej, percepcji, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz usprawnianie układu kostno-nerwowo-mięśniowego. W aspekcie psychologicznym oraz społecznym ma za zadanie wspomóc akceptację, motywację i adaptację uczniów do życia wśrodowisku szkolnym oraz ich pełnego uczestnictwa w procesie edukacyjno-wychowawczym naszej szkoły.