- Konkursy przedmiotowe 2024/2025
- Konkursy szkolne i pozaszkolne 2024/2025
- Konkursy szkolne i pozaszkolne 2023/2024
- Ekopracownia - konkursy
- Konkursy szkolne i pozaszkolne 2022/2023
- Klasa dwujęzyczna 2021/2022
- Konkursy szkolne i pozaszkolne - klasy I-III
- Wojewódzki Konkurs na plakat wywołujący radość dzieci pt. "O uśmiech dziecka"
- Język polski dodaj do ulubionych
- Certyfikat WARS I SAWA
- Z Warsem i Sawą - w bibliotece szkolnej
- ODKRYWCY TALENTÓW
- Mistrzowie Kodowania
- Matematyka w naszej szkole...
- Szkolne zespoły taneczne
- Trening twórczości zajęcia dla dzieci
- Bezpieczna Szkoła Cyfrowa
- Nasze sukcesy - kronika
Klasa dwujęzyczna 2021/2022
Dwujęzyczność na lekcji wychowania fizycznego
Głównym celem lekcji dwujęzycznych podczas wychowania fizycznego jest autentyczna komunikacja językowa - naturalna forma wypowiedzi oparta na sytuacjach "tu i teraz". Wyrażenia i zwroty wprowadzane są spontanicznie podczas wykonywanych przez ucznia ćwiczeń/zadań. Jest to zintegrowana metoda nauczania języka obcego – CLIL (Content and Language Integrated Learning). Na lekcjach wychowania fizycznego towarzyszy jej dodatkowo metoda TPR (Total Body Response), czyli nauka przez ruch.
Języka obcego człowiek uczy się nie tylko w teorii, lecz także w praktyce, poprzez mówienie. Często jednak dzieci mają opory przed wypowiadaniem się na lekcji, obawiają się bowiem ewentualnych błędów, a w związku z tym niższych ocen. Podczas lekcji dwujęzycznej nauczyciel wychowania fizycznego pomaga te obawy zniwelować, nawiązując swobodną i prostą komunikację podczas ćwiczeń i zabaw ruchowych. Komunikacja w trakcie lekcji odbywa się w całości w języku angielskim i nastawiona jest na budowanie pozytywnych relacji na linii nauczyciel-uczeń.
Sport jest polem do aktywizacji pozytywnych emocji, a one poprawiają przyswajanie wiedzy. Innowacja, jaką jest nauka poprzez ruch i zabawę, pozwala na szybki i skuteczny wzrost kompetencji językowych u dzieci. Uczniowie już po kilku zajęciach doskonale rozumieją komunikaty, nazewnictwo związane z ruchem i ciałem oraz opisy ćwiczeń w języku angielskim. Komunikacji w języku angielskim dzieci uczą się, m.in. podczas rozgrzewki czy gier zespołowych.
Dwujęzyczne wychowanie fizyczne polega na kreatywnym nauczaniu. Pozwala na przyswajanie języka obcego stopniowo. Najpierw opiera się on na wypowiedziach nauczyciela. Z każdą kolejną lekcją komunikacja stopniowo staje się obustronna. Uczeń otwiera się i rozwija w swoich wypowiedziach; potrafi posługiwać się coraz większym zasobem słów. Dzięki wzajemnej wymianie doświadczeń językowych nauka języka podczas zajęć wychowania fizycznego staje się po prostu przyjemnością.
Maria Wojsław
- dwujęzyczny nauczyciel wychowania fizycznego
i nauczyciel języka angielskiego na etapie edukacji wczesnoszkolnej