- W naszej Bibliotece 2024/2025
- Rok szkolny 2023/2024
- Rok szkolny 2022/2023
- W naszej bibliotece...
- Rok szkolny 2020/2021 ...
- Zielone wiadomości z biblioteki szkolnej
- To już było...
- Godziny pracy biblioteki szkolnej
- „Czytam razem z Warsem i Sawą – starsi czytają młodszym”
- Spotkania autorskie
- Kącik literacki - wiersze naszych dzieci
- Biblioteka - kronika
- Regulamin wypożyczania podręczników i wypożyczalni biblioteki
ZAKŁADANIE HODOWLI I OBSERWACJA PANTOFELKÓW PRZEZ UCZNIÓW KLAS 5
Uczniowie, po wcześniejszym zapoznaniu się na lekcji biologii z tematem o Protistach, podjęli się założenia własnej hodowli pantofelka (Paramecium caudatum) według podanej wcześniej instrukcji, a następnie samodzielnie robiąc preparaty mikroskopowe z przyniesionych do Ekopracowni hodowli, dokonywali obserwacji mikroskopowej wyhodowanych przez siebie okazów.
Uczniowie, którzy podjęli się tego zadania mieli okazję przez działanie - doświadczenie utrwalić sobie wiedzę o budowie i wymaganiach życiowych niewidocznych gołym okiem pierwotniaków, przećwiczyć wykonywanie preparatów mikroskopowych oraz utrwalić zasady mikroskopowania.
O Protistach dowiesz się więcej z książek w naszej bibliotece.
.......................................................................................................................................................................................
Światowy Dzień Ziemi, w ramach projektu
Ekopracowania - Zielone Laboratorium
W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi Pani Anna Skowrońska - pisarka książek popularnonaukowych, przybliżyła uczniom klas 5 treść książki pt. "Ziemia" - kolejnej już pozycji książkowej z serii o żywiołach. Podczas spotkania, które odbywało się pod hasłem: Wokół czterech żywiołów - Ziemia, nasi uczniowie mieli okazję poszerzyć wiadomości na temat budowy, zjawisk i procesów dotyczących planety, na której żyjemy. Zajęcia przeplatane były slajdami o Ziemi, rozmową, pytaniami i zabawą w kalambury. Po spotkaniu można było nabyć książkę z imienną dedykacją naszego Gościa.
22 marca
Światowy Dzień Wody
w naszej bibliotece
Światowy Dzień Wody w naszej bibliotece upłynął pod znakiem eksperymentów z wodą. Gościliśmy zarówno chętnych uczniów klas I - VIII jak i całą grupę zerówkowiczów. Dzieci miały możliwość samodzielnie podjąć próbę zatopienia łódki, którą wcześniej wykonały z papieru origami. Obserwowały eksperyment "wędrująca woda" i szukały rozwiązania, dlaczego takie zjawisko ma miejsce.
Zajęcia ekologiczne w Czytelni Dzielnicowej na Bemowie dla klasy 0
20 listopada klasa 0a wybrała się do Czytelni Dzielnicowej Bemowo na warsztaty ekologiczne, podczas których słuchaliśmy opowieści pt. ,,Gdzieś daleko bajka eko". Dzieci z dużą aktywnością opowiadały o jej treści. Opisywaliśmy czym są odpady, na czym polega ich segregacja i jak ważne jest ich ponowne wykorzystanie. Przypomnieliśmy pojęcie recykling i jakie korzyści dla środowiska są z tym związane. Wskazywaliśmy, do jakich kontenerów wrzucamy szkło, plastiki, papier, odpady zmieszane i bio. Dzieci miały okazję zapoznać się z innymi książkami opowiadającymi o odpadach i ich ponownym wykorzystaniu.
2
Spotkanie autorskie z Panią Anną Skowrońską - "Wokół czterech żywiołów - Wiatr"
Dzień Czystego Powietrza - Zielone wiadomości
W ramach obchodów Dnia Czystego Powietrza uczniowie klas czwartych wzięli udział w spotkaniu z pisarką Panią Anną Skowrońską, która jest autorką, m. in., książek przyrodniczych dla dzieci pt.: "Wiatr", "Woda", "Ziemia", "Ogień". Na ostatnim spotkaniu pisarka zaprezentowała uczniom swoją książkę pt. Wiatr. Podczas prezentacji szczegółowo omówiła, m.in. zjawiska powiązane z wiatrem, rodzaje wiatrów, podróże zależne od wiatru, jak z wiatru zrobić prąd, co to jest zielona energia. Autorka poszerzyła wiedzę dzieci na temat ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu.
3
Zajęcia z ekologii w Czytelni Dzielnicowej na Bemowie dla klas piątych
Podczas zajęć z Panią Katarzyną Bartoszewską – pracownikiem Czytelni Dzielnicowej nr XVII, uczniowie klas piątych mieli okazję pogłębić świadomość na temat tego, jaki jest obecnie stan zanieczyszczenia naszej planety oraz poszukać rozwiązań, które by zaczęły zmieniać, niestety, bardzo niepokojącą sytuację.
Widok pływających ogromnych wysp śmieci o powierzchni nawet dwukrotnie większej niż Stan Texas, zalane ropą oceany, chmury przesiąknięte mikro-plastikiem i wiele, wiele innych faktów przypomniały uczestnikom zajęć, jak bardzo nasza planeta Ziemia potrzebuje działań poprawiających całą sytuację. Obecny stan środowiska, w tym mórz i oceanów, mocno zagraża zarówno ludziom jak i zwierzętom. Jakie to są zagrożenia? Zajęcia te również to pokazały.
Podczas spotkania padały pomysły, co można wykonać ze zużytych rzeczy, by nie kupować rzeczy nowych. Jest to przecież jeden ze sposobów na ograniczanie odpadów. Wspólnie z uczniami Pani Katarzyna omówiła ZASADĘ 5R, czyli pięciu kroków do bycia ZERO WASTE. Przypomnijmy w skrócie, co w sobie zawiera ta zasada: 1. Refuse, czyli ODMAWIAJ; 2. Reduce, czyli OGRANICZAJ; 3. Reuse, czyli UŻYJ PONOWNIE; 4. Recycle, czyli SEGREGUJ ŚMIECI; 5. Rot, czyli KOMPOSTUJ.
2
Zielone wiadomości z biblioteki szkolnej
„WARSZTATY EKOLOGICZNE DLA NAJMŁODSZYCH”
Październik to miesiąc, w którym realizujemy projekt pt. „WARSZTATY EKOLOGICZNE DLA NAJMŁODSZYCH”. Spotkania odbywają się, na zmianę, w sali grupy 0a oraz w czytelni… a potem miejscem naszych spotkań, mamy nadzieję, będzie Ekopracownia 😊
Nasze warsztaty to zajęcia obejmujące różnorodne działania, takie jak, np.: tworzenie makiety lasu, poznawanie zwierząt charakterystycznych dla tego ekosystemu, ciekawostek o nich, dzielenie się własnymi przeżyciami z wycieczek do lasu, rozmowy o roli i znaczeniu lasów dla wszystkich istot żyjących, uwrażliwianie na przyrodę, przez czytanie wierszy o tematyce ekologicznej – ekopoczytanki, przeglądanie albumów i książek przyrodniczych, słuchanie leśnych piosenek oraz quizy.