- W naszej Bibliotece 2024/2025
- Rok szkolny 2023/2024
- Rok szkolny 2022/2023
- W naszej bibliotece...
- Rok szkolny 2020/2021 ...
- Zielone wiadomości z biblioteki szkolnej
- To już było...
- Godziny pracy biblioteki szkolnej
- „Czytam razem z Warsem i Sawą – starsi czytają młodszym”
- Spotkania autorskie
- Kącik literacki - wiersze naszych dzieci
- Biblioteka - kronika
- Regulamin wypożyczania podręczników i wypożyczalni biblioteki
W naszej bibliotece...
Rok szkolny 2021/2022
SPOTKANIE AUTORSKIE
W FORMIE WARSZTATÓW
Z PISARKĄ ANNĄ SKOWROŃSKĄ
WOKÓŁ KSIAŻEK: „WODA” , „WIATR”, „OGIEŃ”
DLA UCZNIÓW KLAS 4
ORAZ UCZNIÓW
Z ODDZIAŁAU PRZYGOTOWAWCZEGO 2
Spotkanie odbyło się 13 czerwca w naszej czytelni i miało charakter interaktywnych warsztatów, podczas których dzieci mogły szeroko poznać zagadnienie dotyczące żywiołu, jakim jest ogień.
Co to jest ciepło?
Od czego zależy kształt i kolor płomieni?
Jaką temperaturę mają pioruny i dlaczego mają różne kolory?
Jak działają wulkany?
Ogień w tradycji i kulturze.
Co o ogniu mówią paleoarcheolodzy?
Jak zrobić bezpieczne ognisko?
To niektóre tylko zagadnienia, o których rozmawiała autorka z dziećmi prezentując jednocześnie ilustracje na ekranie odnoszące się d tematu. Dzieci podczas spotkania otrzymywały różne zadania, dzieliły się na grupy i bawiły się w kalambury, czy odgrywały scenki związane z omawianym żywiołem.
Po spotkaniu, każdy kto miał ochotę mógł nabyć książkę autorstwa naszego Gościa z dedykacją i autografem, a wspólne pamiątkowe zdjęcie zamknęło całe wydarzenie.
Święto SzkołyRAZEM Z WYDAWNICTWEM „MUCHOMOR”
PODCZAS ŚWIĘTA SZKOŁY
13 CZERWCA
Tym razem stoisko biblioteki szkolnej zaproponowało mieszkańcom Bemowa zabawę literacką promującą patronkę roku 2022 – Marię Konopnicką. „Akcja- Ilustracja, czyli zostań ilustratorem wiersza Marii Konopnickiej”. Zabawa cieszyła ogromnym zainteresowaniem młodszych, jak i starszych dzieci, a powstające prace były na bieżąco prezentowane wszystkim uczestnikom wydarzenia.
Zaproszenie do uczestniczenia w szkolnym wydarzeniu przyjęło wydawnictwo „Muchomor”, które zaprezentowało swoje książki z możliwością zakupu w atrakcyjnych cenach. To również dzięki Nim, każdy kto chciał mógł chociaż przez moment stać się Mona Lisą Leonardo da Vinci.
Dodatkową atrakcją była fotobudka- Czerwony Kapturek.
Nowe książki z Biblioteki NarodowejNasza Biblioteka nawiązała współpracę z Zakładem Zasobu Wymiennego Biblioteki Narodowej. Otrzymaliśmy kilkaset sztuk pieknych, nowych książek, które zostały przekazane przez B.N. nieodpłatnie.Poniżej część otrzymanych darów.Zapraszamy do czytania w przyszłym roku szkolnymKatarzyna Błażejczyk-ŁompieśPODARUJ KSIĄŻKĘ UKRAIŃSKIM DZIECIOMBiblioteka szkolna, z myślą o młodszych dzieciach z Ukrainy uczących się w Oddziale Przygotowawczym w naszej Szkole, zorganizowała zbiórkę polskich książek. Każde dziecko wybrało sobie dwie dowolne książki. Dzieci były bardzo zainteresowane zgromadzonymi książkami i z radością przystąpiły do ich oglądania i czytania.
Wierzymy, że czas z książką będzie chwilą wytchnienia i oderwania się od trudnych spraw.
BARDZO DZIĘKUJEMY DARCZYŃCOM - UCZNIOM SZKOŁY😊
Koordynator - M. Kwiatkowska
Witaj Maj, 3 Maj...
Przyłapani na czytaniu w czasie przerwy...
Warto wiedzieć, jak chronić
naszą planetę Ziemię!
Głośne czytanie po polsku oraz ukraińsku
25 marca 2022 r. w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie uczniów klasy 7b z uczniami z Ukrainy, którzy rozpoczęli naukę w naszej szkole. Uczniowie czytali w języku polskim i ukraińskim fragmenty AFRYKI KAZIKA autorstwa Łukasza Wierzbickiego. Lekcja czytelnicza przebiegła w sympatycznej atmosferze, wpłynęła również korzystnie na relacje między dziećmi.
M. Kwiatkowska
„ZAWSZE GDY RUSZYSZ PRZED SIEBIE, SPOTKA CIĘ COŚ CIEKAWEGO”
23 marca gościliśmy w naszej szkolnej bibliotece Łukasza Wierzbickiego. Pisarza wyjątkowego, otwartego na świat prawdziwych historii, podróży, przygód. Autor w sposób zabawny, żartobliwy opowiadał o swoich książkach, o tym jak zaczęła się jego przygoda związana z pisaniem, skąd czerpie pomysły. Myślę, że odnaleźliśmy odpowiedź na pytanie, czy warto realizować marzenia ... Jak zwykle spotkanie uczniów klas 1 – 3 z pisarzem było fascynujące. Autor wnosił uśmiech i zarażał nim innych. Był też czas na dedykacje i zdjęcia. Panu Łukaszowi Wierzbickiemu bardzo dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i spotkanie się z naszymi najmłodszymi czytelnikami.
Przygotowanie: M. Kwiatkowska
Wspomnienia z obchodów Międzynarodowego Dnia Pisarzy w naszej Szkole
Międzynarodowy Dzień Pisarzy został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club – Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Nazwa organizacji pochodzi od pierwszych liter słów: poets, essayists, novelists – poeci, eseiści, powieściopisarze.
Razem z Zespołem Humanistycznym, Zespołem Edukacji Wczesnoszkolnej oraz Uczniami podjęliśmy działania upamiętniające Międzynarodowy Dzień Pisarzy, przypadający co roku 3 marca. Uczniowie klas 1-3 zaproszeni zostali do zapoznania się na dowolnych zajęciach z wybraną sylwetką pisarza dla dzieci oraz fragmentami Jego twórczości. Uczniowie klas 4-8 na zajęciach z Polonistami podejmowali własne aktywności odnoszące się do wskazanego dnia. Wiele klas wykonało postery o ulubionym pisarzu, np. Uczniowie klasy 8e wykonali plakat o Juliuszu Słowackim, Uczniowie klas: 7a i 7f – przedstawili informacje o Adamie Mickiewiczu, Najmłodsi z klasy 1c, po zapoznaniu się z sylwetką Agnieszki Frączek, wykonali portrety pisarki oraz sporządzili z pomocą Nauczyciela plakat o autorce.
Na zajęciach w klasie 2c "gościła" Maria Krüger i Jej opowiadania "Karolcia" oraz "Witaj, Karolciu!". Dzieci bardzo polubiły bohaterkę opowiadań- Karolcię, właścicielkę magicznego koralika, który spełnia marzenia i zainspirowane jej przygodami wykonały piękne prace plastyczno-techniczne, pt. " Karolcia moja przyjaciółka".
Zaprezentowaliśmy również Społeczności Szkolnej wiersze napisane przez naszych Uczniów.
Dzieci wiersze piszą…
...
„Czy życie ma sens”? – zastanawiam się.
Bycie codzienne od rana do zmierzchu,
od świtu do nagłego cienia,
i znów się powtarza
i tak do znudzenia.
Lecz może sęk w tym,
że me serce nikogo nie poznało,
miłości nie posmakowało.
I tak będę zastanawiał się,
dopóki nie powiem: „kocham Cię”.
Zwartnica, opuncja oraz dracena,
Te rośliny piękne nie mają znaczenia…
bo i tak wieczorem, w łóżku zastanawiać będę się,
czy życie ma sens, czy życie ma sens…
Maks Kuciak kl.4b
W bibliotece natomiast miał miejsce quiz literacki z małym „co nieco”, pt. „Jaki to pisarz?” cieszący się dużym zainteresowaniem.
Uczniowie klas 1-8 z cegiełek czytelniczych „budowali” Czytelnicze Wieże ulubionych książek. Była to praca zbiorowa realizowana pod kierunkiem Wychowawcy klasy 2a. Obecnie wystawa powyższej pracy przyciąga uwagę wielu Uczniów, którzy z entuzjazmem odnajdują swoje „czytelnicze cegiełki” na planie wież, porównują z innymi, czy wyszukują te same tytuły.
Dziękujemy wszystkim Uczniom i Nauczycielom, którzy zaangażowali się we wspólne upamiętnienie Dnia Pisarzy i Pisarek, stanowiącego ważną promocję literatury i czytelnictwa.
Szkolne słówka polsko-ukraińskie na dobry początek
Slowniczek.pdf
Pokój najwyższym dobrem
Tematyczna wystawka książek w szkolnej bibliotece
Kolejna wystawa nowości czytelniczych
i nie tylko...
w naszej bibliotece...
BIBLIOTEKA SZKOLNA POLECA
FERIE Z KSIĄŻKĄ Seria POLSCY SUPERBOHATEROWIE
FERIE Z KSIĄŻKĄ Seria POLSCY SUPERBOHATEROWIE opowiada o niezwykłych Polkach i Polakach - ludziach mądrych i odważnych. Jak żyli i pracowali? O czym marzyli i co osiągnęli? Co im zawdzięczamy? Oto... Uczył się sztuki wojennej w znakomitej warszawskiej Szkole Rycerskiej, walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych, przyjaźnił z przyszłym prezydentem tego kraju i z... wodzem Indian. Po powrocie do ojczyzny został obwołany Naczelnikiem powstania narodowego przeciw Rosji i Prusom napastującym Polskę. Bohater dwóch krajów, o których wolność walczył: Polski i Stanów Zjednoczonych. Wielki zwolennik wolności, równości i braterstwa wszystkich ludzi. Kiedy rodzice oznajmiają Antosiowi, że spędzi wakacje u dziadków w Olszówce pod Krakowem, chłopiec nie jest zachwycony. Jednak szybko okazuje się, że nawet na wsi można się dobrze bawić, zwłaszcza jeśli ma się dziadka, który ma wielką ochotę wcielić się w postać Tadeusza Kościuszki podczas historycznego widowiska. W tajemnicy Antoś i jego kuzyni, Sonia i Kuba, starają się pomóc dziadkowi w zdobyciu tej roli. Czy ich plan się powiedzie? Kto zostanie Naczelnikiem? Sylwetkę wielkiego Polaka Tadeusza Kościuszki oraz przygody Antosia i jego bliskich poznasz czytając książkę Izabeli Degórskiej "Tadeusz Kościuszko. Wakacje z wodzem" Ja polecam już na ferie, które są... tuż tuż. Książka napewno Wam się spodoba.
Polecam również inne książki z tej serii:
♡ "Irena Sendlerowa. Magiczny koralik", autorka: Renata Ostrowicka
♡ "Mieszko I. Tajemnicze drewienko", Magdalena Koziarek
♡ "Jan III Sobieski. Afera w Wilanowie", "Marszałek Józef Piłsudski", "Rotmistrz Witold Pilecki" - autorstwa Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby.
Polecam: Agnieszka Iwanek
Sposób na ciekawą przerwę: Pierwszaki w bibliotece
Witajcie w naszej bibliotece!
czyli
PASOWANIE NA CZYTELNIKA - KLASA 1C
Zajęcia wprowadzające uczniów klasy 1c w tajniki funkcjonowania szkolnej biblioteki odbyły się pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza - pani Agnieszki dnia 9 grudnia.
Podczas zajęć dzieci poznały bibliotekę szkolną, nauczyły się wypożyczać książki, poznały zasady dobrego zachowania w tym miejscu, zastanawiały się również nad tym, czego książka nie lubi, czyli jak dbać o książki.
W miłej atmosferze, przy rozświetlonej choince, w tle z piosenkami o książkach zajęcia zostały uwieńczone uroczystym pasowaniem każdego ucznia na czytelnika szkolnej biblioteki oraz wręczeniem dyplomów.
Radość i wspólne pamiątkowe zdjęcie zakończyły pierwsze spotkanie najmłodszych czytelników naszej biblioteki.
Zaraz następnego dnia, pod opieką wychowawcy - pani A. Kukawskiej, nasi najmłodsi czytelnicy z kl. 1c wypożyczyli wybrane przez siebie książki. Dobrze wiedzieli, jak to się robi…
Podróżuję z książką przez świat.
Sposób na Elfa
W świecie książek wykonanych przez naszych Uczniów.
Uczniowie klas 3b pod kierunkiem p. Małgorzaty Kądzieli wykonali piękne lapbooki z lektury "Sposób na Elfa" Marcina Pałasza. Prezentacja prac miała miejsce w czytelni. Lapbooki budziły duże zainteresowanie i umilały czas uczniom różnych klas czekajacym na zajęcia. Wystawa była również zachętą do siegnięcia po lekturę. Prace zostały wykonane w ramach innowacji czytelniczej pt. Podróżuję z książką przez świat. Innowacja realizowana przez Wychowawcę kl.3b.
Patriotyczne propozycje czytelnicze.
Z Historią Polski Za Pan Brat:)
Małgorzata Kwiatkowska
BIBLIOTEKA SZKOLNA POLECA
Bohaterem książki „Ignaś. Opowieści patriotyczne” jest Ignacy Jan Paderewski: pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. To historia niezwykłego chłopca, który miał tylko dwa marzenia: być kimś i zrobić coś dla Polski.
Starał się je realizować przy każdej nadarzającej się okazji, a Polska w owym czasie potrzebowała ogromnego wsparcia, miłości i oddania.
Młodzi czytelnicy z tej lektury dowiedzą się, czy pasja i ciężka praca wystarczyły, by pokonać liczne przeciwności losu.Agnieszka Iwanek
BIBLIOTEKA SZKOLNA POLECA
W najbliższych dniach, bo już 11 listopada, będziemy obchodzić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli polskie dzieci ponownie mogły zasiąść w szkolnych ławach i uczyć się języka polskiego, polskiej historii, bez strachu poznawać tradycje, słuchać starych, polskich baśni i legend. Najpiękniejsze i najbardziej znane zostały zebrane w powyższych zbiorach. Są to zbiory przekazywanych z pokolenia na pokolenie, zadziwiających opowieści, które ubarwiają nasze dzieje, wyjaśniają tajemnice znanych i lubianych miejsc w Polsce. Można dowiedzieć się, jaki jest rodowód hejnału mariackiego, skąd pochodzi nazwa Warszawa, dlaczego Toruń słynie z wyrobu pierników, jaką zagadkę kryje w sobie Morskie Oko... i poznać wiele, wiele innych pasjonujących opowieści.
Zachęcam do czytania wszystkich - którzy już polskie legendy znają i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę czytelniczą.
Katarzyna Błażejczyk-Łompieś
Szkolny Kiermasz Książek pt. "Zamiast pączka, lepsza książka"
W dniach 21-22.10.2021 oraz 26-27.10.2021 w ramach konkursu organizowanego przez Księgarnię Tuliszków odbył się w naszej Szkole kiermasz książek. Więcej informacji o akcji na stronie: https://www.facebook.com/tuliszkow
Przygotowania ...,
... dzieje się ...
... a to dary pozyskane od Wydawnictwa KiHTK ,
w podziękowaniu za udział w akcji.
KREDKOBRANIE to ogólnopolska akcja charytatywna, której celem jest wsparcie naszych najmłodszych rodaków mieszkających na terenach dawnej Rzeczypospolitej.
Podczas tegorocznej ogólnoszkolnej edycji, prowadzonej w świetlicy i bibliotece we współpracy z samorządem uczniowskim, zebraliśmy 373 sztuki (luzem i zbiorczych opakowań) różnych artykułów papierniczych takich jak: zeszyty, gumki, kredki, flamastry, długopisy, bloki rysunkowe, przybory geometryczne, temperówki, notesy ołówki i wiele, wiele innych …
Zebrane dary zostały wysłane do organizatora akcji Fundacji Ignatianum z Krakowa, która przekaże je potrzebującym dzieciom mieszkającym na Kresach.
Poniżej część z zebranych darów, za które serdecznie dziękujemy.
Katarzyna Błażejczyk-Łompieś, Joanna Kokosińska, Katarzyna Leszczyńska
29 września 2021r.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej Szkole
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – w to wydarzenie, które jest przyjemne jak
i pożyteczne, włączyliśmy się po raz kolejny. Sesje czytelnicze organizowane były
w klasach 1 – 8 . W rolę czytających wcielili się nauczyciele i uczniowie.
Czytanie na glos stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo oraz pobudza wyobraźnię.
Zatem: Bądź kumaty, bądź kumata, czytanie ogarnia na lata.
Opracowanie: Małgorzata Kwiatkowska
Święto Szkoły
"Spotkanie z Bajką"
W czasie "Święta Szkoły" na naszym stoisku biblioteki szkolnej - "Spotkanie z bajką" - dzieci odgadywały tytuły bajek na podstawie ilustracji, mogły zagrać w bajkową grę planszową, a także wcielić się w postać Króla Maciusia z naszej "fotościanki".
Już kolejny rok szkolny zaczynamy w bibliotece
od podręczników.To istny podręcznikowy zawrót głowy...