Aktualności
Udanych wakacji!
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2024/2025
- 31
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2024/2025 w klasach 8
- 39
Zakończenie roku szkolnego 2024/2025
Pożegnanie szkoły w słodkim stylu
- 11
Na zakończenie roku szkolnego klasa 8D wybrała się na wycieczkę do Fabryki Czekolady E.Wedel. Uczniowie poznali historię czekolady oraz zobaczyli, jak powstają różne słodkości. Wszyscy mieli okazję spróbować różnych rodzajów czekolady, a ciepła czekolada smakowała wyśmienicie. Po zwiedzaniu odbyły się warsztaty dekorowania słodyczy, podczas których każdy mógł ozdobić swój Torcik Wedlowski. Wycieczka była świetną okazją do wspólnej zabawy i pożegnania szkoły w słodkim stylu.
Wyniki konkursu Razem dla Pszczół - Gratulujemy zwycięzcom!
Z radością ogłaszamy wyniki konkursu Razem dla Pszczół, którego celem było promowanie troski o pszczoły i budowanie świadomości ekologicznej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, kreatywność i serce włożone w swoje prace! Po obejrzeniu wszystkich pięknych prac, komisja konkursowa miała trudne zadanie - ale udało się wybrać laureatów!
I miejsce - Jan Winnicki, klasa VIII A
II miejsce - Eryk Rossmann, klasa VI B
III miejsce - Michał Stana, klasa VIII D
Wyróżnienie otrzymała Emilia Woźniak z klasy 4 C za wyjątkową pomysłowość i staranność wykonania pracy.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym! Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach - razem możemy zrobić wiele dobrego dla naszych małych zapylaczy!
Koordynator konkursu - Iwona Krajewska
„Szkolny Dzień Bez Telefonu – Challenge Accepted” w gazecie Twoje Bemowo
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie i Wolontariusze!
Z dumą i radością informujemy, że o naszym projekcie „Szkolny Dzień Bez Telefonu – Challenge Accepted” można przeczytać w czerwcowym wydaniu Gazety Twoje Bemowo (Nr 6/2025, strona 9). Serdecznie zapraszamy do lektury! Odłóż telefon, przeżyj dzień naprawdę! Życie w realu ma wielką moc!
Edukacja outdoorowa na dwujęzycznej biologii
Podczas edukacji outdoorowej klasa 7b (dwujęzyczna) pochyliła się nad tematem zdrowego, aktywnego stylu życia. Uczniowie podczas projektowej pracy w grupie wspólnie przypomnieli sobie podstawowe wiadomości o układzie krążenia i zastanowili się, co mogą zrobić, aby go wzmocnić.
Przyjrzeli się ćwiczeniom aerobowym (cardio) i ich aktualnej częstotliwości w ich codziennym życiu, postanawiając ją zwiększyć. Rozważyli, czemu ćwiczenia usportawiające podnoszą i rozszerzają dobrostan człowieka. Nauczyli się badać puls - uciskowo (dotyk) i za pomocą pulsoksymetru. Porównali swoje tętno spoczynkowe i to podczas oraz po wykonaniu prostego ćwiczenia tlenowego. Pracując z zebranymi danymi, umieszczali je w tabelach i porównywali. Miejmy nadzieję, że zajęcia przygotowane przez panią Magdalenę Jaśkiewicz i panią Monikę Bielecką były nie tylko źródłem radości, ale i inspiracji na przyszłość.11
Godzina wychowawcza w klasie 4d
16 czerwca 2025r. podczas godziny wychowawczej uczniowie klasy 4d mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu z pracownikami Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Zajęcia dotyczyły działania superkomputerów oraz ich zastosowań we współczesnej nauce i technologii. Uczniowie dowiedzieli się, czym są superkomputery, jak działają oraz jak wygląda ich struktura - ile węzłów obliczeniowych mogą zawierać i jak ważna jest jakość połączeń między nimi. Omówiono sposoby przyspieszania obliczeń, znaczenie efektywnego rozkodowywania algorytmów oraz metody zagęszczania siatki obliczeniowej modelowanego obszaru, co ma kluczowe znaczenie w symulacjach naukowych. W drugiej części spotkania uczniowie poznali podstawy renderingu oraz tworzenia animacji komputerowych wykorzystywanych m.in. w produkcji filmów i wizualizacji naukowych. Zajęcia były inspirującą lekcją nowoczesnych technologii i pokazały, jak fascynujący może być świat zaawansowanych obliczeń. Serdecznie dziękujemy przedstawicielom NCBJ za podzielenie się swoją wiedzą i pasją oraz Joannie Jędraszczyk za pomoc w zorganizowaniu spotkania.
1
V Sympozjum naukowe "Pedagogika korczakowska we współczesnej szkole" 2025
12 czerwca 2025 r. w SP 301 odbyło się V Sympozjum Naukowe "Pedagogika Korczakowska we współczesnej szkole" z myślą przewodnią "Cisza za ekranem: szkoła i przedszkole wobec wyzwań zdrowia psychicznego i cyfrowych nałogów". Wydarzenie objęte było honorowym patronatem Mazowieckiej Kurator Oświaty Pani Wioletty Krzyżanowskiej, Burmistrza Dzielnicy Bemowo Pana Grzegorza Kucy i Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka.
107Sympozjum swoją obecnością zaszczyciła Rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej Pani prof. Barbara Marcinkowska i dyrektor Instytutu Pedagogiki Specjalnej tejże Uczelni Pani prof. Diana Aksamit.
Podczas Sympozjum wystąpili znakomici prelegenci: dr hab. n. med. Anna Mosiołek prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, dr hab. Kasper Sipowicz prof. APS, kierownik Zakładu Interdyscyplinarnych Badań w Obszarze Inkluzji Społecznej, Pan dr Marek Michalak kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, dr Jakub Andrzejczak prof. Wielkopolskiej Akademii Społeczno-Ekonomicznej, dr hab. Jacek
Kulbaka, prof. APS, kierownik zakładu historii wychowania w APS, dyrektor muzeum APS, Pani Krystyna Jakubowska Dyrektor SP 143 w Warszawie.
Uczestnikami Sympozjum byli dyrektorzy, nauczyciele, przedstawiciele wyższych uczelni, jst, placówek opiekuńczych, organizacji pozarządowych, instytucji współpracujących z SP 301, instytucji działających na rzecz dziecka i rodziny, nie tylko z woj. mazowieckiego. Tematyka tegorocznego wydarzenia była niezwykle aktualna i bardzo ważna. Pomoc dzieciom i młodzieży w funkcjonowaniu w cyfrowym świecie, który stał się codziennością, a który może stać się niebezpieczeństwem jest rolą zarówno nauczycieli jak i rodziców. Poszukiwanie złotego środka, równowaga między dwoma światami, realnym i wirtualnym, wymaga wciąć działań zwiększających świadomość uczniów dotyczącą zagrożeń i pokazujących negatywne skutki, zarówno dla zdrowia psychicznego jak i fizycznego. A z drugiej strony, od technologii nie uciekniemy, technologia może również oznaczać korzyści, jeśli umiejętnie z niej korzystamy. Dla efektywnego wspierania uczniów, pokazywania im i zagrożeń, i korzyści ważna jest także dobra kondycja psychiczna nauczycieli.
Jak rozmawiać z uczniami, z rodzicami, jak zadbać o siebie, by nie dosięgnęło nas wypalenie zawodowe, na co szczególnie zwracać uwagę, ale też jak w szkole korzystać z telefonów rozmawiali uczestnicy tegorocznego Sympozjum.
Znamienitym prelegentom i fantastycznym uczestnikom, którzy licznie przybyli, serdecznie dziękuję.
Dyrektor SP 301. Emilia Wojdyła
Piknik Sąsiedzki Spółdzielni Mieszkaniowej Jelonki
W środę 11 czerwca odbył się piknik sąsiedzki organizowany przez Osiedlowy Klub Kultury SM Jelonki i Spółdzielnię Mieszkaniową Jelonki. Nasza szkoła miała swoje stoisko pod hasłem: zmysły i sensoryka. Uczestnicy mogli stworzyć butelki sensoryczne do symulacji percepcji wzroku i zrobić kolorowe bransoletki. Młodsi i starsi mogli zmierzyć się z orientacją w przestrzeni w kalejdoskopowych okularach i wykonywać z pozoru proste wyzwania w okularach, przez które całe otoczenie jest odwrócone do góry nogami.
21
Wycieczka do Torunia klas 7a i 8d
10 czerwca 2025 roku uczniowie klasy 7A i 8D wraz z opiekunami wyjechali na wspólną wycieczkę do Torunia. Zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem. Zobaczyliśmy: Rynek Staromiejski, ratusz, Dwór Artusa, pomnik Mikołaja Kopernika i jego dom rodzinny, fontannę z legendy o flisaku i żabkach, fragmenty murów miejskich z basztami, Krzywą Wieżą i bramami Mostową, Żeglarską, Klasztorną oraz Katedrę Świętojańską. Spacerowaliśmy również po Bulwarze Filadelfijskim. Podczas wycieczki uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej, podczas której samodzielnie upiekli pierniki na podstawie przepisu o 500-letniej tradycji. Zobaczyliśmy Planetarium w Toruniu. Sala Planetarium to miejsce, w którym, dzięki specjalnej aparaturze, wyświetlane są popularne pokazy astronomiczne.Sercem sali Planetarium jest zamontowany w 2023 roku projektor gwiazd SKYMASTER ZKP4 LED niemieckiej firmy Zeiss, który służy do wiernego odtwarzania wyglądu nieba z dowolnej chwili i dowolnego miejsca na Ziemi. Tak więc na sztucznym niebie, którym jest kopuła o średnicy 15 m, możemy przedstawić układ wszystkich 7000 gwiazd widocznych gołym okiem, konfigurację planet na tle zodiaku, układ gwiazdozbiorów, fazy Księżyca, zaćmienia - słowem wszystkie zjawiska widoczne z Ziemi na niebie prawdziwymNa koniec wycieczki kupiliśmy drobne pamiątki, mnóstwo pierniczków i bezpiecznie wróciliśmy do domu :)
30
Klasy 4c i 4d w Kazimierzu Dolnym
9 czerwca 2025 r. uczniowie klas 4c i 4d wzięli udział w wycieczce do Kazimierza Dolnego - jednego z najpiękniejszych miasteczek w Polsce.Podczas wyjazdu uczniowie poznali historię i zabytki Kazimierza, odwiedzili m.in. Rynek z zabytkowymi kamienicami, ruiny zamku oraz Basztę, z której roztaczał się malowniczy widok na okolicę. Nie zabrakło również rejsu po Wiśle.Wycieczka była doskonałą okazją do integracji, nauki w terenie i wspólnego spędzenia czasu w pięknej, nadwiślańskiej scenerii.
2
III Warszawski Międzyszkolny Konkurs Fizyczno-Chemiczno-Geograficznym im. Ignacego Łukasiewicza "3xE" Energia. Edukacja. Ekologia.
W piątek 6 czerwca, Jakub Sendecki, uczeń klasy 8d odebrał nagrodę za zajęcie trzeciego miejsca w Warszawskim Międzyszkolnym Konkursie Fizyczno-Chemiczno-Geograficznym Im. Ignacego Łukasiewicza ,,3xE" Energia. Edukacja. Ekologia. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dzielnicowy Konkurs Grafiki Komputerowej "Sporty znane i lubiane"
Krzysztof Ziółkowski, uczeń klasy 3c, zajął I miejsce w Dzielnicowym Konkursie Grafiki Komputerowej "Sporty znane i lubiane" organizowanym przez SP nr 316 w Warszawie.
Informacja dla uczniów r. szk. 2024-2025
Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice,
w związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym 2024/2025 uprzejmie informujemy, że :
1. Tornister/plecak powinien być lekki, pakowny, sztywny lub z usztywnioną wkładką przylegającą do pleców dziecka.
2. Na terenie szkoły obowiązuje zmiana obuwia – prosimy o: obuwie sportowe z antypoślizgową, białą podeszwą, na przylepiec lub wiązane na sznurówki, (trampki, tenisówki, adidasy) .
3. Strój gimnastyczny na zajęcia sportowe: koszulka biała, bawełniana z krótkim rękawem, spodenki gimnastyczne czarne lub granatowe.
4. Strój galowy – biała bluzka/koszula, granatowa lub czarna spódniczka/spodnie, krawat z logo szkoły.
5. Codzienny strój ucznia:
1) czyste, schludne ubranie w kolorystyce dowolnej, w pastelowych odcieniach; nie może zawierać niestosownych nadruków, wulgaryzmów i niczego, co uwłaczałoby godności innych.
6. Zeszyty i książki koniecznie obłożone i podpisane.
8. Uczniowie nie przynoszą rzeczy zbędnych, które zwiększają wagę plecaka.
9. Kluczyki do szafek w szatni oraz chipy do drzwi wejściowych uczniowie odbiorą w pierwszych dniach września.
10. Podręczniki wg listy, uczniowie wypożyczą z biblioteki szkolnej w pierwszych dniach września.
11. Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025 podany zostanie na stronie Szkoły do 23 sierpnia 2024 r.
Z pozdrowieniami
Emilia Wojdyła
Dyrektor Szkoły
Nadeszły wakacje!
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024
Nowa galeria Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024 została dodana do albumu fotograficznego
9
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024 w klasach 8
22
Podsumowanie V edycji Wojewódzkiego Konkursu "O uśmiech dziecka"
13Do V edycji Konkursu przystąpiło 6 szkół z województwa mazowieckiego. Zakwalifikowano 53 prace. 28 maja br. dziecięca Komisja Konkursowa wyłoniła laureatów w dwóch kategoriach wiekowych: 10 - 12 lat i 13 - 15 lat.
Wręczenie nagród laureatom odbyło się 13 czerwca 2024 roku. Oprócz nagród rzeczowych, laureaci otrzymali dyplomy, pamiątkowe znaczki oraz gratulacje od Dyrektora Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 301 im. Janusza Korczaka w Warszawie Pani Emilii Wojdyły.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Konkursu, opiekunom, współorganizatorom i zapraszamy do udziału w V edycji Konkursu w przyszłym roku szkolnym.
Konkurs Razem dla Pszczół
Serdecznie dziękujemy wszystkich uczniom za przygotowanie prac oraz udział w konkursie z okazji Światowego Dnia Pszczoły.
Laureatami Konkursu zostali:
I miejsce Janek Winnicki VII A
II miejsce Juliusz Woźniak VI B
III miejsce Eliza Czerniawska VI B
Wyróżnienie trafia do Anny Krzemińskiej z klasy VIII A.
Gratulujemy!
Zawiadomienie
Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci Pani Marii Herbet - naszej koleżanki, wieloletniej nauczycielki historii, kobiety niezwykle skromnej, lubianej i szanowanej przez wszystkich. Jesteśmy poruszeni tą nagłą stratą. Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia.
Dyrekcja i Pracownicy ZSP nr 2 w Warszawie
Jubileusz 45-lecia SP 301
Nowa galeria Jubileusz 45-lecia SP 301 została dodana do albumu fotograficznego
106
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024
Rozstrzygnięcie konkursu na EkoTorbę
Drodzy Uczniowie!
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom zaangażowania i kreatywności w konkursie na EkoTorbę! Dziękujemy za wkład w propagowanie ekologicznego stylu życia i życzymy dalszych sukcesów w twórczej działalności!
Koordynatorzy konkursu: Iwona Krajewska, Klaudia Filip
Nasza Szkoła skończyła 45 lat! Zapraszamy na Piknik jubileuszowy.
World Tea Day - Światowy Dzień Herbaty
21 maja obchodzony jest Światowy Dzień Herbaty. Z tej okazji dwujęzyczna klasa 7b zorganizowała tradycyjną 5 oclock Tea, wykorzystując sprzęt z Laboratorium Przyszłości. Uczniowie rozmawiali także o rodzajach herbat i ich wpływie na ludzki organizm. Było pysznie! :)
11
Wyniki olimpiad OLIMPUS i OLIMPUSEK z języka angielskiego
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom olimpiad OLIMPUS i OLIMPUSEK z języka angielskiego. Informujemy, że laureatami zostali:
NA POZIOMIE KLAS 1 - 3
Hoang Nguyen Dinh 1D, 6 miejsce
Karolina Plenik 1B, 11 miejsce
Zuzanna Majer 1C, 14 miejsce
Leon Witkowski 1D, 15 miejsce
Tymon Osak 2C, 7 miejsce
Hanna Stańczyk 2A, 13 miejsce
NA POZIOMIE KLAS 4 - 8
Róża Sielicka 4C, miejsce 2
Oliwia Kugler 4B, miejsce 14
Milena Makulska 4C, miejsce 15
Polina Cherfus 5B, miejsce 10
Michał Kurek 6D, miejsce 13
Natalia Nowak da Costa 6D, miejsce 15
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Warsztaty z mozaik rzymskich
W dniach 27 i 28 maja 2024r. uczniowie klas 7b i 8b wzięli udział w cyklu warsztatów dotyczących mozaik rzymskich. Zajęcia odbyły się w ramach realizacji priorytetów Ministerstwa Oświaty na bieżący rok szkolny oraz obchodów Tygodnia Projektów Łacińskich. Uczniowie mieli okazję rozmawiać o śladach rzymskich na terenie Zjednoczonego Królestwa, a także o Liście Światowego Dziedzictwa (World Heritage List) UNESCO.
9Wykorzystując Google Earth i Google Arts and Culture odbyli wirtualną wycieczkę po British Museum w Londynie, obejrzeli z bliska strukturę kilku mozaik oraz wykorzystali sztuczną inteligencję do napisania wierszy zamieszczanych na pocztówkach do przyjaciół. Następnie wykonali prace plastyczne na szablonach przygotowanych przez the City of London. Mięli także szansę zapoznać się z przysłowiami łacińskimi dotyczącymi wiosny (i ich angielskimi odpowiednikami), wykorzystując je do wykończenia wiosennych mozaik. Prace będzie można wkrótce obejrzeć na terenie szkoły.
Wyniki V edycji Wojewódzkiego Konkursu "O uśmiech dziecka"
Laureaci w kategorii 10-12 lat:
1. miejsce - Karolina Szczepańska, lat 11 - SP nr 3 w Wołominie (opiekun: Anna Cierlica)
2. miejsce - Lena Serafin, lat 11 - PSP nr 20 w Radomiu (opiekun: Urszula Kliszewska)
2. miejsce - Weronika Chomiak, lat 11 - PSP nr 2 w Radomiu (opiekun: Eliza Wilczyńska)
3. miejsce - Wojciech Sochocki, lat 10 - SP 301 w Warszawie (opiekun: Katarzyna Sochocka)
3. miejsce - Tomasz Siwak, lat 12 - PSP nr 2 w Radomiu (opiekun: Eliza Wilczyńska)
WYRÓŻNIENIA:
– Anna Gniadek, lat 11 – PSP nr 20 w Radomiu (opiekun: Urszula Kliszewska)
− Julia Kuznevych, lat 12 – SP 301 w Warszawie (opiekun: Małgorzata Szczepek)
- Oskar Wołczyński, lat 11 - PSP nr 2 w Radomiu (opiekun: Eliza Wilczyńska)
Laureaci w kategorii 13-15 lat:
1. miejsce – Aleksandra Mospinek, lat 14 – SP im. Henryka Sienkiewicza w Starych Babicach (opiekun: Marta Szarwas-Stabińska)
2. miejsce – Zofia Górniak, lat 13 – SP nr 336 Warszawie (opiekun: Ewa Mamcarz)
2. miejsce - Aleksandra Gwizd, lat 13 - PSP nr 2 w Radomiu (opiekun: Eliza Wilczyńska)
3. miejsce – Magdalena Wawrzynów, lat 13 – SP im. Henryka Sienkiewicza w Starych Babicach (opiekun: Marta Szarwas-Stabińska)
WYRÓŻNIENIA:
− Julia Jakubczyk, lat 13 – SP im. Henryka Sienkiewicza w Starych Babicach (opiekun: Marta Szarwas-Stabińska)
− Julia Sikora, lat 14 – SP im. Henryka Sienkiewicza w Starych Babicach (opiekun: Marta Szarwas-Stabińska)
− Urszula Nowik, lat 14 – SP im. Henryka Sienkiewicza w Starych Babicach (opiekun: Marta Szarwas-Stabińska)
− Weronika Marczuk, lat 13 – SP im. Henryka Sienkiewicza w Starych Babicach (opiekun: Marta Szarwas-Stabińska)
-Ewa Opałka, lat 14 - PSP nr 2 w Radomiu (opiekun: Eliza Wilczyńska)
Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 301 im. Janusza Korczaka w Warszawie w dniu 13 czerwca 2024 roku o godz. 14.30.
GRATULUJEMY!
Eko-turniej "Dbajmy o bioróżnorodność"
W piątek 24 maja uczniowie klas VI wzięli udział w Eko-turnieju pod hasłem "Dbajmy o bioróżnorodność" organizowanym przez SP nr 150.
4
PIKNIK SĄSIEDZKI "BLIŻEJ SIEBIE"
W sobotę 18 maja odbył się piknik sąsiedzki "Bliżej siebie", organizowany przez Spółdzielnię Mieszkaniową Jelonki. Nasza szkoła miała swoje stoisko z grami i zabawami sensorycznymi.
9
Warsztaty pierwszej pomocy
Dnia 13 maja br. nasza szkoła otrzymała prezent od mamy Rysia Bartosika z klasy I - urządzenie ratujące życie w przypadku zadławienia. Pani Justyna Bartosik opowiedziałam uczniom klas młodszych co to za sprzęt i pokazała jak go stosować. Wszyscy z zaciekawieniem, uważnie obserwowali. Już wiemy jak można pomóc w takiej sytuacji. Pani Justyno bardzo dziękujemy!
11
WYNIKI KONKURSU KANGUR MATEMATYCZNY
Uprzejmie informujemy, że wyróżnienia w konkursie Kangur Matematyczny 2024 zdobyli następujący uczniowie:
Kategoria Żaczek - kl. 2
Wojciech Tyszko kl. 1c
Kategoria Maluch kl. 3 i 4:
Iwo Pietraszek-Kępka kl. 3b ( wynik bardzo dobry)
Juliusz Kraszewski kl. 3c
Wojciech Cedrowski kl. 4d
Kategoria Benjamin kl. 5 i 6
Eryk Rossmann kl.5b
Marcel Kukier kl.5b
Aleskander Kraszewski kl.5b
Szymon Główka kl.6b
Maciej Gorzkowski kl.6b
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Sukces naszej uczennicy!
Z wielką przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 3 c Emilia Woźniak zajęła 1. miejsce w Finale Ogolnopolskiego Finału 2024 FAI Young Artists Contest
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Archiwum Aktualności