• WARSZTATY W KLASIE 6D

          • W dniu 12.10 br. uczniowie klasy 6d uczestniczyli w warsztatach klasowych towarzyszących projektowi Most.

            To co wspólne dla wszystkich mostów, to fakt, że coś ze sobą łączą. Często pokonują jakąś przeszkodę i są konstruowane w taki sposób, by pozostawić dużo wolnej przestrzeni.

            Podczas warsztatów uczniowie klasy 6d wspólnie budowali instalację artystyczną, jednocześnie rozwiązując napotkane problemy konstrukcyjne i nawiązując nowe relacje rówieśnicze.

            Budowali ze specjalnych elementów, zaprojektowanych przez Noę Haim, architektkę, projektantkę i dziennikarkę mieszkającą w Rotterdamie.

            To był bardzo przyjemnie spędzony czas dla uczniów klasy 6d, zachęcamy innych do udziału w projekcie Most organizowanym przez Zamek Ujazdowski.

             

          • WARSZTATY EKOLOGICZNE DLA NAJMŁODSZYCH

          • Październik to miesiąc, w którym realizujemy  projekt pt. „WARSZTATY EKOLOGICZNE DLA NAJMŁODSZYCH”.  Spotkania odbywają się w sali grupy 0a oraz w czytelni… a potem miejscem naszych spotkań, mamy nadzieję będzie Ekopracownia 😊

            Nasze warsztaty to zajęcia obejmujące różnorodne działania, takie jak, np.: tworzenie makiety lasu, poznawanie zwierząt charakterystycznych dla tego ekosystemu, ciekawostek o nich, dzielenie się własnymi przeżyciami z wycieczek do lasu, rozmowy o roli i znaczeniu lasów dla wszystkich istot żyjących, uwrażliwianie na przyrodę, przez czytanie wierszy o tematyce ekologicznej – ekopoczytanki, przeglądanie albumów i książek przyrodniczych, słuchanie leśnych piosenek  oraz quizy.

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • Ekologiczne czytanie rządzi w SP 301!

            29 września br. kolejny raz wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, którego motywem przewodnim w naszej szkole była ekologia. W tym roku uczniom klas młodszych fragmenty ulubionych książek czytała Dyrekcja Szkoły. Mamy nadzieję, że ta wyjątkowa akcja zachęciła całą społeczność szkolną do sięgania po literaturę w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej.

          • Sprzątamy dla Polski!

          • 4 października 2023 roku odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski. Uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami wsparli tę niezwykle ważną inicjatywę. 

          • Europejski Dzień Języków

          • 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków.  Z tej okazji Ela i Maksym przygotowali dla koleżanek i kolegów z klasy 5b krótki quiz poświęcony  językowi ukraińskiemu. Nie był łatwy, ale wspólnie udało się sprostać zadaniu. :)

          • 6. edycja akcji "Sprzątamy dla Polski"

          • 4 października 2023 roku odbędzie się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski.

            Nasza szkoła została zgłoszona do udziału w tym wydarzeniu.

            Zapraszamy wychowawców wraz z uczniami do wsparcia tej ważnej inicjatywy.

          • Nowa pracownia przyrodnicza w SP 301

          • Z radością informujemy, że w naszej Szkole zostanie utworzona i wyposażona szkolna Ekopracownia - Zielone Laboratorium. Na jej utworzenie Szkoła otrzymała 49 999zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie w wysokości 28 217zł zapewni w swoim budżecie Szkoła. Projektowana pracownia przyrodnicza jest pomysłem na aktywizację uczniów do podejmowania działań proekologicznych w zakresie tematyki zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

          • Warsztaty z druku 3D - Ziemia i my.

          • Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła SP 301 zakwalifikowała się do projektu realizowanego przez Fundację ZIEMIA I MY, a dofinansowanego przez m.st. Warszawę „WARSZTATY Z DRUKU 3D - ZIEMIA I MY". W ramach projektu nasi uczniowie będą mogli skorzystać z bezpłatnych warsztatów z druku i projektowania 3D, dowiedzieć się, czym są kompetencje przyszłości oraz odwiedzić firmę, która zajmuje się drukiem 3D.

            Zachęcamy Państwa do śledzenia naszej strony i FB, na których będziemy zamieszczać zdjęcia z warsztatów. Zachęcamy również do śledzenia strony Fundacji ZIEMIA I MY: www.ziemiaimy.org, z której można dowiedzieć się więcej nt. działań fundacji oraz ciekawych projektów dla szkół podstawowych.

             

          • 83. rocznica napaści wojsk bolszewickich na Polskę

          • 18 września obchodziliśmy 83. rocznicę napaści wojsk bolszewickich na Polskę. W obchodach tego Święta, przy Pomniku Poległych i Pomordowanych na Wschodzie uczestniczył nasz szkolny poczet sztandarowy oraz nauczyciel historii - p. Anulka Ziąbek.

          • Międzynarodowy Dzień Osób Niesłyszących

          • 18 września obchodziliśmy w naszej Szkole Międzynarodowy Dzień Osób Niesłyszących i Języka Migowego. Z tej okazji uczniowie klas młodszych mieli możliwość nauki podstawowych słów w języku migowym, tj. "dzień dobry", "dobranoc", "mama", "tata", "kocham cię", "do widzenia".

            Ponadto dowiedzieli się, że język migowy to język wizualno-przestrzenny, którym posługują się osoby niesłyszące lub niedosłyszące w naszym kraju.


            Magdalena Bogdańska, Marta Sznajder, Katarzyna Rządzińska

          • Klasa 4d na lekcji w Zamku Królewskim

            Nowa galeria Klasa 4d na lekcji w Zamku Królewskim została dodana do albumu fotograficznego

            W marcu klasa 4d miała przyjemność uczestniczyć w lekcji muzealnej dotyczącej Adama Mickiewicza i czasów Polski szlacheckiej w Zamku Królewskim.

            Uczniowie dowiedzieli się dużo o Polsce przełomu XVIII i XIX wieku. Zobaczyli nawet wierną kopię Konstytucji 3 maja. Odbyła się bardzo ciekawa dyskusja na temat konstytucji i praw obywatelskich. Niezwykle ciekawym punktem było przedstawienie mody tamtych czasów oraz porównanie ubioru szlachty polskiej i francuskiej. Na koniec można było przymierzyć nawet strój szlachecki.

          • Światowy Dzień Wody

            Nowa galeria Światowy Dzień Wody została dodana do albumu fotograficznego

            22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, którego tegoroczne hasło brzmi: “Woda dla pokoju”. W związku z tym uczniowie podjęli różne aktywności, aby zapoznać się z ogromnym znaczeniem wody dla naszej planety oraz życia na ziemi. Dzieci zaproponowały własne pomysły, w jaki sposób należy oszczędzać wodę oraz poznały techniki ochrony tego najcenniejszego naturalnego zasobu.

          • Przedświąteczne spotkanie klasy 4d z Powstańcami Warszawskimi

            22 marca uczniowie klasy 4 D wzięli udział w przedświątecznym spotkaniu z Powstańcami Warszawskim w Domu Powstańców Warszawskich przy ul.Nowolipie 22. Spotkanie to było żywą lekcją historii, ale również lekcją życzliwości.

            Podczas spotkania dzieci wręczyły osobiście Powstańcom Warszawskim, własnoręcznie wykonane kartki świąteczne a także wysłuchały interesujących historii, jakimi podzielili się Powstańcy Warszawscy. Uczniowie byli bardzo aktywni, opowiadali własne historie, zadawali pytania a nawet pomagali przy rozwiązywaniu krzyżówek. Mieli okazję osobiście poznać m.in.: panią Zofię Czekalską ps. "Sosenka", pana Zbigniewa Daaba ps. "Kapiszon", panią Irenę Paśnik ps. "Irka", "Miła" oraz pana profesora Leszka Żukowskiego ps. "Antek".

          • Dzień Kolorowej Skarpetki

            21 marca obchodziliśmy Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W tym dniu założyliśmy kolorowe skarpetki nie do pary, które są symbolem wsparcia i solidarności z osobami z zespołem Downa. Na godzinach wychowawczych uczniowie zapoznali się ze specyfiką tej choroby genetycznej oraz obejrzeli filmy edukacyjne z udziałem osób z zespołem Downa, a na lekcjach plastyki uczniowie projektowali kolorowe skarpety, które zdobią szkolne korytarze i wejście do szkoły.

          • Europejski Dzień Mózgu

            Nowa galeria Europejski Dzień Mózgu została dodana do albumu fotograficznego

            18 marca obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Mózgu. Jest to święto mające na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu.

            Z tej okazji członkowie zespołu ds. integracji, pomocy psychologiczno-pedagogicznej i polityki włączania przygotowali zajęcia o tej tematyce. Uczniowie mieli okazję poznać budowę mózgu, funkcje półkul mózgowych, kilka ciekawych faktów o tym najważniejszym organie oraz dowiedzieli się, w jaki sposób przy pomocy diety, aktywności fizycznej i ćwiczeń umysłowych mogą wspomagać jego pracę. Po części teoretycznej dzieci mogły utrwalić nową wiedzę w działaniu - rozwiązywały łamigłówki i zagadki logiczne, wykonywały ćwiczenia z zakresu "Gimnastyki mózgu" oraz przygotowały, wraz z wychowawcami, posiłek z produktów wspomagających pracę mózgu - "Śniadanie dla mózgu" lub "Podwieczore

          • Zawody robotyczne VEX IQ

            8 marca w Szkole Podstawowej nr 357 odbyły się pierwsze ogólnopolskie zawody VEX IQ Robotics Competition Polish National Championship, w których wzięło udział 17 drużyn, w tym zespół z naszej szkoły, który przygotowywał się do tego wyzwania od września 2023 roku w ramach dodatkowych zajęć. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w dyscyplinach Full Volume oraz Robot Skills Challenge, gdzie zademonstrowali umiejętności sterowania robotami zarówno manualnie, jak i w trybie autonomicznym. Konkurs był dla uczniów wspaniałą okazją do komunikacji, współpracy oraz zarządzania czasem. Bogatsi o nowe doświadczenia i pełni nowych pomysłów kontynuujemy pracę nad ulepszaniem robota, aby w przyszłym roku znów rywalizować i dobrze się przy tym bawić.

          • EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY

            6 marca obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Logopedy. Z tej okazji przeprowadzone zostały zajęcia w oddziale przedszkolnym. Dzieci wykonały gimnastykę buzi i języka oraz cwiczyły aparat oddechowy poprzez zabawy z kolorowymi piórkami, bańskami mydlanymi, dmuchajkami logopedycznymi i przenoszeniem drobnych elementów za pomocą słomek. Święto to ma na celu zachęcenie rodziców do konsultacji ze specjalistą dziecka, które ma problem z mówieniem.

          • Projekt "Szkoła w Sąsiedztwie" - uroczysta premiera podcastu "Osiedlowy Klub Kultury".

            27 lutego odbyła się w naszej Szkole uroczysta premiera podcastu pt. Osiedlowy Klub Kultury przygotowanego przez uczniów oddziału dwujęzycznego 7b. Podcast jest owocem projektu "Szkoła w Sąsiedztwie" realizowanego od listopada ubiegłego roku. Pomysłodawcą i opiekunem projektu jest Fundacja Pole Dialogu, a jego głównym celem tworzenie lokalnych partnerstw i budowanie relacji sąsiedzkich. Przez kilka miesięcy uczniowie uczestniczyli w warsztatach przygotowujących do nagrania podcastu, odwiedzali ciekawe miejsca w najbliższej okolicy szkoły, rozmawiali z mieszkańcami dzielnicy. Uczyli się obsługi sprzętu i aplikacji potrzebnych do nagrania podcastu. Na premierze gościliśmy społeczność Osiedlowego Klubu Kultury, przedstawicieli Spółdzielni Mieszkaniowej Jelonki oraz koordynatorów projektu z Fundacji Pole Dialogu. Projekt był współfinansowany z budżetu Miasta Stołecznego Warszawy.

          • Światowy Dzień Walki z Depresją

            23 lutego w naszej Szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Depresją. Nasi specjaliści zorganizowali w tym dniu warsztaty mające na celu zapoznanie uczniów z tą chorobą, jej objawami oraz tym, jak można przeciwdziałać depresji i gdzie szukać pomocy. Choć temat depresji nie jest łatwym tematem, to wszyscy uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i zrozumieniem.

          • Laboratorium Biologiczne

            Nowa galeria Laboratorium Biologiczne została dodana do albumu fotograficznego

            Kolejna odsłona realizacji projektu Zielone Laboratorium za nami. Tym razem uczniowie klasy VII D uczestniczyli w warsztatach biologicznych w Centrum Nauki Kopernik. W kilkuosobowych zespołach, pod okiem specjalistów wykonywaliśmy samodzielnie ciekawe, a niekiedy także niesamowite doświadczenia.

          • Wizyta klasy 6a w Centrum Nauki Kopernik

            W ramach realizacji projektu Zielone Laboratorium uczniowie klasy VI A uczestniczyli w wycieczce klasowej o tematyce ekologiczno-przyrodniczej pod hasłem ,,Co, gdzie, dlaczego?” do Centrum Nauki Kopernik. Odwiedziliśmy również Planetarium, aby obejrzeć film pt. "Jesteśmy Strażnikami". Zobaczyliśmy, jak poszczególne elementy ziemskich ekosystemów są ze sobą powiązane i jak niezbędna jest równowaga między nimi do dobrego funkcjonowania naszej planety. "Jesteśmy Strażnikami" to film ukazujący piękno naszej planety, jak i przedstawiający ważny edukacyjny przekaz. Podczas seansu odkryliśmy, że satelity i badania naukowe pomagają nam lepiej rozumieć związki między działalnością człowieka a zmianami klimatu.