• Uroczyste otwarcie EKOPRACOWNI - Zielone laboratorium

• Nowa galeria Uroczyste otwarcie EKOPRACOWNI - Zielone laboratorium została dodana do albumu fotograficznego

Z przyjemnością i dumą informujemy, że w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 301 im. Janusza Korczaka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Warszawie powstała nowoczesna EKOPRACOWNIA - ZIELONE LABORATORIUM  wyposażona w multimedialne pomoce dydaktyczne, meble oraz sprzęt do obserwacji mikroskopowych.
            Zielone Laboratorium - Ekopracownia w Szkole Podstawowej nr 301 w Warszawie otrzymało dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 49,999zł. Ekopracownia zrealizowana została w ramach Programu Priorytetowego Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
            Uroczyste otwarcie nowej pracowni przyrodniczej odbyło się 21 grudnia br.

Uczestniczyli w nim przedstawiciele Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy z zastępcą Burmistrza Dzielnicy Bemowo, Panem Piotrem Kobierskim na czele, przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Pan Łukasz Tokarczuk, Przewodnicząca RR Szkoły Pani Katarzyna Olobry-Księżak, dyrekcja Szkoły, nauczyciele oraz zespoły uczniowskie.
            Z nowej Ekopracowni przyrodniczej cieszą się wszyscy uczniowie i pracujący w niej nauczyciele.

• Air pollution catchers - podsumowanie projektu

• Z okazji przypadającego na 14 listopada Dnia Czystego Powietrza, uczniowie klasy 4a w oparciu o krótki film instruktażowy w j. angielskim, wykonali  tzw. air pollution catchers - nieskomplikowane łapacze powietrza, które umieszczone po zewnętrznych stronach budynku, stanowiły narzędzie służące do obserwacji stanu powietrza wokół szkoły. Wnioski, jakie płyną z miesięcznego eksperymentu okazały się zadowalające. Na stosunkowo dobrą jakość powietrza wpływa zielone otoczenie i sąsiedztwo Puszczy Kampinoskiej. Zaobserwowaliśmy jedynie nieznaczne zanieczyszczenie skumulowane  na powierzchni naszych pomocy w postaci czarnych punktów, tzw. pollutants, prawie w takim samym stopniu pokrywających łapacze. Sformułowanie końcowych wniosków z obserwacji uwzględniające te nieznaczne różnice, stało się jednocześnie doskonałą okazją do ćwiczenia utrwalającego struktury porównawcze  na lekcjach j. angielskiego w klasach 4a i 5d.

• Klasa 3d z wizytą w lesie

• Klasa 3d była na wycieczce w Ośrodku Techniczno-Edukacyjnym Pinokio, w którym dzieci poznały technologię produkcji drewna, rozpoznawaly drzewa. Bawiły się na leśnej polanie.

• Dzień Czystego Powietrza w klasach 8

• W ramach obchodów Dnia Czystego Powietrza uczniowie klas 8 na lekcjach języka angielskiego przygotowali plakaty dotyczące ochrony środowiska naturalnego.Tematem przewodnim były parki narodowe jako forma ochrony różnorodności biologicznej i zachowania zasobów przyrodniczych. W swoich pracach uczniowie zamieścili szczegółowe informacje dotyczące parków narodowych w Polsce i na świecie. Projekty można podziwiać na gazetkach w salach lekcyjnych.

• Ochrona zasobów wody - uczniowie w roli posłów Parlamentu Europejskiego

• Uczniowie oddziału dwujęzycznego wzięli udział w grze typu role-play, podczas której wcielili się w role posłów Parlamentu Europejskiego. Podczas obrad głosowali nad wprowadzeniem aktów prawnych regulujących kwestię oszczędzania zasobów wodnych Europy. Przy okazji dowiedzieli się jak dużym problemem jest deficyt wody oraz jakie konsekwencje dla środowiska ma jej nadmierne zużycie. Poznali także sposoby na codzienne oszczędzanie wody.

• MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

• 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Już 1 grudnia, w naszej szkole, rozpoczęliśmy tydzień poświęcony temu zagadnieniu. W piątek odbyły się warsztaty z osobami z niepełnosprawnością - p. Izabellą oraz p. Michałem z Fundacji Kulawa Warszawa pt. "Savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnościami oraz z p. Justyną Szot - osobą niesłyszącą. Młodsze klasy wzięły również udział w stacjach zadaniowych "W świecie osób niewidomych".

• Warsztaty ekologiczno-techniczne w klasach 6

• 27 listopada klasy 6 odwiedziły Ośrodek Edukacji Technicznej "Pinokio", w którym odbyły się warsztaty z zakresu edukacji przyrodniczej, ekologicznej i technicznej. W prostej i ciekawej formie uczniowi zapoznali się z obróbką drewna, zobaczyli m. in. jak powstają meble, jakich narzędzi używa stolarz, czym różnią się poszczególne gatunki drewna i do czego mogą być wykorzystane. Mieli także okazję samodzielnie wykonać karmniki dla ptaków.